Wiadomości

GIS: Wiemy o 23 Polakach przebywających w okolicach Wuhan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 23 osoby z Polski przebywają w Chinach w obszarze, skąd pochodzi koronawirus 2019-nCoV – taką informację przekazał w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny. Jak wyjaśnił, to m.in. studenci z Politechniki Rzeszowskiej.

– Mamy około 23 obywateli, którzy przebywają w tej chwili w tych okolicach – przyznał w rozmowie z RMF FM Jarosław Pinkas.

– Konsulat jest w ścisłych kontaktach z tymi, którzy powiadomili, że tam są. Jest jeszcze tam kilku studentów z Politechniki Rzeszowskiej, z którymi jest stały kontakt służb dyplomatycznych, są też inżynierowie z północnego Mazowsza. Tych ludzi nie jest dużo – podkreślił.

Nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy Polacy wrócą do kraju.

– To jest pytanie już do służb dyplomatycznych. My zajmujemy się krzewieniem wiedzy dla nich, jakie jest to groźnie, jak się mają zachowywać. Tam jest pewien kłopot – oni mieszkają w akademikach, jest tam dość chłodno w tej chwili, jest ograniczony dostęp do możliwości kupowania żywności. Wiadomo, jak funkcjonuje miasto poddane kwarantannie – zauważył Pinkas.

Według ostatnich doniesień, na dzień dzisiejszy w Chinach jest potwierdzonych 1975 przypadków zachorowań, 56 osób zmarło.

„W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 688 nowych potwierdzonych przypadków, 1309 nowych podejrzanych przypadków i 15 zgonów z powodu choroby (13 w Hubei, jeden w Szanghaju i jeden w Henan)” – poinformowała w agencja informacyjna Xinhua, powołując się na chiński resort zdrowia.

„Koronowirus spowodował 56 zgonów, podczas gdy 49 osób wyzdrowiało, a u 2684 pacjentów wystąpiło podejrzenie zarażenia” – dodaje agencja.

/rmf24.pl, aa.com.tr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!