Wiadomości

GIS: Pracujemy nad zmianami dot. szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Trwają prace nad zmianą przepisów dot. szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski – powiedział we wtorek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. – Nie chodzi o tworzenie atmosfery zagrożenia, lecz budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków – zaakcentował.

Główny Inspektor Sanitarny podczas konferencji prasowej w Warszawie wskazał m.in., że poziom wyszczepialności np. na Ukrainie dramatycznie się obniżył.

– Ponieważ mamy granicę polsko-ukraińską, musimy zabezpieczyć naszych obywateli, także na zasadzie dobrej, mądrej edukacji. Będziemy chcieli, by cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski mieli świadomość, że w Polsce obowiązuje kalendarz szczepień, że Polacy są szczepieni – powiedział.

– Są m.in. projekty, żebyśmy wymagali od obcokrajowców, spoza Schengen, zaświadczeń o szczepieniach – wskazał Pinkas, podnosząc, iż na Ukrainie jest „niemały problem” z odrą i gruźlicą.

Zmiana przepisów, jak ocenił, powinna nastąpić możliwie szybko. – W tej chwili współpracujemy z MSWiA na temat projektów; one muszą być racjonalnie wdrożone – podkreślił.

Pinkas zaznaczył, że „nie chodzi o tworzenie atmosfery zagrożenia, lecz budowanie atmosfery bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków”.

Dodał, że w Polsce mamy własne problemy, wśród których wymienił „narastający ruch proepidemiczny” bo – jak ocenił – „inaczej ruchów antyszczepionkowych nie można nazwać”.

– Musimy kształcić i edukować, że największym dobrodziejstwem, jakie dostaliśmy od nauki, są szczepienia ochronne – podkreślił.

Jego zdaniem można mówić o sytuacji „istotnego zagrożenia wokół naszych granic, nie tylko na granicy wschodniej, ale także na granicy zachodniej”.

– Jesteśmy jedną globalną wioską. Nie możemy sobie pozwolić na to, by w Polsce wybuchła epidemia – podkreślił szef GIS.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!