Wiadomości

GIS ostrzega: Groźna bakteria w parówkach z Biedronki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W jednej z partii produktu “Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature” wykryto bakterie Listeria monocytogenes, które mogą prowadzić do choroby zwanej listeriozą – ostrzega GIS.

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wydał w środę ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Chodzi o wykrycie bakterii Listeria monocytogenes w jednej partii produktu “Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature” 250 g, wyprodukowanej przez firmę Sokołów dla Jeronimo Martins Polska – właściciela sieci sklepów Biedronka.

Szczegóły produktu, który nie nadaje się do spożycia:
Nazwa produktu: “Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature”, 250 g
Numer partii: 10971
Numer serii: Seria C: 09749229
Termin przydatności do spożycia: 01.05.2021
Producent: Sokołów S.A Al. 550-lecia 1 08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20134001
Wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

„Firmy Sokołów S.A. i Jeronimo Martins Polska S.A. po otrzymaniu informacji o niewłaściwych wynikach badań natychmiast wszczęły procedurę wycofania z obrotu handlowego powyższej partii produktu” – czytamy w komunikacie GIS.

Inspektor podkreśla, że w przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych ostrzeżeniem, należy skontaktować się z lekarzem.

Listerioza stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Jej czynnikiem etiologicznym jest Listeria monocytogenes. Bakterie te wydalane są z kałem zakażonych zwierząt. Są one szeroko rozpowszechnione w środowisku, a ogniska zatruć pokarmowych przez nie wywoływane są rejestrowane na całym świecie. W leczeniu listeriozy stosuje się antybiotyki.

/gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!