Europa Wiadomości

Gigantyczna korupcja przyczyną ukraińskiej klęski na charkowszczyźnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Charkowska Obwodowa Administracja Wojskowa zapłaciła setki milionów hrywien za budowę fortyfikacji nad granicą obwodu charkowskiego. Sęk w tym, że budowy podjęły się świeżo powstałe firmy-“krzaki”, które po zainkasowaniu pieniędzy… zamknęły działalność.

Gigantyczna korupcja przyczyną ukraińskiej klęski na charkowszczyźnie. Wydział Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych oraz Zespół Paliwowo-Energetyczny Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej zawarły bezprzetargowe umowy na dostawę drewna na fortyfikacje z firmami, które można określić jako fikcyjne. Pięciu spółkom wypłacono łącznie 270 mln hrywien. Ogółem, na budowę fortyfikacji wydano 7 mld hrywien, głównie z dotacji USA.

Jak podaje ukraiński portal Censor.NET, jej redaktorzy przeanalizowali umowy zawierane bez przetargów pomiędzy charkowskim wydziałem RMA, a firmami noszącymi znamiona fikcyjności. Chodzi o firmy I.O., Chaus, Hertz Industry LLC, Satisbud LLC, ATT BUD LLC i Voskhod Woodworking Enterprise LLC. Wszystkie te podmioty są jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi i  zaczęły zarabiać miliony w ciągu kilku miesięcy od swojej rejestracji. Klasycznie jak na warunki ukraińskie, otrzymały kontrakty bezpośrednio, bez jakiegokolwiek przetargu czy sprawdzenia przez kontrywiad.

– Charkowski Urząd Zamówień Obronnych wybrał do zamówień obronnych nowo zarejestrowane anonimowe firmy i indywidualnych przedsiębiorców. Co więcej, właściciele tych firm nie przypominają odnoszących sukcesy biznesmenów i kobiet – mają za sobą dziesiątki spraw sądowych, począwszy od kradzieży whisky z powodu przemocy domowej wobec żon i matek. Część z nich została pozbawiona praw rodzicielskich i toczyły się wobec nich postępowanie egzekucyjne dotyczące kredytów z banków – powiedział szef Centrum Antykorupcyjnego „Mezha”.

Program rozpoczął się od prywatnego przedsiębiorcy Ihora Chausa. Trzy miesiące po jego rejestracji Departament RMA zawarł z nim bezpośrednie umowy na dostawę drewna o wartości kilkudziesięciu milionów hrywien. Z kolei Victoria Smoliak, właścicielka Hertz Industry LLC i Natalia Koval z Satisbud LLC zarobiły łącznie 100 mln hrywien.

Hertz Industry LLC została zarejestrowana w czerwcu 2023 roku i w ciągu kilku miesięcy Smoliak zaczęła zarabiać miliony na drewnie. Znów na podstawie umów bezpośrednich. W niecały rok w firmie zmieniło się czterech menadżerów, co także jest oznaką fikcyjności – wyjaśnia szef Centrum Antykorupcyjnego „Mezha”.

Wydział Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej wyprowadził miliony za pośrednictwem ATT BUD i Voskhod Woodworking Enterprise, a ich właściciele i menedżerowie są zaangażowani w ponad 30 innych, nowo utworzonych firm, gotowych na przyjęcie kolejnych wpłat.

“Większość z tych kilkudziesięciu firm jest obecnie w stanie uśpienia i prawdopodobnie „dojrzeje” do dalszego udziału w programach mających na celu kradzież funduszy państwowych iuchylanie się od płacenia podatków” – podsumował portal.

Denys Jarosławski, dowódca Jednostki Wywiadu Armii Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że zgodnie z deklaracjami, na granicy ukraińskiej w obwodzie charkowskim miały być betonowe fortyfikacje do 3 pięter w głąb ziemi, tymczasem nie było tam nawet położonych pól minowych.

NASZ KOMENTARZ: Ta sprawa komentuje się sama, nie trzeba tu nic dodawać.

Polecamy również: Rada UE zatwierdziła “Pakt Migracyjny”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!