Wiadomości

Gen Skrzypczak: Rosjanie nie uderzą na Kijów. Uderzą od północy w kierunku Donbasu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielu mówi, że Rosjanie uderzą na Kijów. Twierdzę, iż tak nie będzie – ocenia gen. Skrzypczak, wskazując inny kierunek ewentualnej ofensywy. Jego zdaniem przygotowują oni uderzenie od północy w kierunku Donbasu.

Okolice Bachmutu w obwodzie donieckim stanowią obecnie arenę najcięższych walk na wszystkich frontach wojny rosyjsko-ukraińskiej. Na pozostałych odcinkach niewiele się dzieje. W rozmowie z portalem wPolityce.pl bieżącą sytuację na frontach wojny rosyjsko-ukraińskiej analizował generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

„Obie armie stanęły przed zimą. Obie wyczerpały się bardzo mocno letnimi walkami. Obecne ataki czy kontrataki są prowadzone na zasadzie takiego lekkiego wyginania frontu, a nie są to przełomowe operacje. Obie armie odtwarzają teraz zdolność bojową, przygotowują się do operacji, które będą mogły mieć miejsce, gdy ziemię skuje mróz. Natomiast obecnie żadna z tych armii nie ma zdolności do tego, by dokonać przełomowych operacji wojskowych. Obie strony przygotowują się” – ocenił.

Jedno z pytań dotyczyło ewentualnego ponowienia ofensywy Rosjan z Białorusi w kierunku na Kijów. Zdaniem generała Skrzypczaka Moskwa nie zdecyduje się jednak na taki ruch. Po pierwsze, zgrupowanie armii rosyjskiej na Białorusi liczy obecnie około 30-40 tys. żołnierzy, co nie jest liczbą wystarczającą do takiej kampanii. Po drugie, wojska te zabrały sprzęt armii Białorusi, w związku z czym żołnierze białoruscy automatycznie stracili realną zdolność bojową.

„To zgrupowanie budowane w rejonie Briańska, Kurska i Woroneża, to jest zgrupowanie tworzone głównie po to, by dokonać uderzenia od północy. Pytanie jest, na jaki kierunek. Wielu mówi, że na Kijów, ale ja twierdzę, iż tak nie będzie – uderzą wzdłuż wschodniego brzegu Dniepru w kierunku na Donbas, by ostatecznie zaanektować wschodnią część Ukrainy. Uderzenie na Kijów nie miałoby sensu, Rosjanie nauczeni doświadczeniem nie popełnią drugi raz tego samego błędu” – powiedział gen. Skrzypczak.

/wpolityce.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!