Wiadomości

Gen. Komornicki: Zima może być kluczowa dla sytuacji na froncie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były zastępca szefa Sztabu Generalnego uważa, że zima może być kluczowa dla sytuacji na froncie w Ukrainie. Według generała Leona Komornickiego Rosjanie będą starali się wywołać kryzys humanitarny i umocnić swoje pozycje, a Ukraina może spróbować uderzyć na osłabione rosyjskie wojska.

Masowe bombardowania Ukrainy mogą doprowadzić do nowej fali migracji wewnętrznej i zewnętrznej. Ludzie nie mając podstawowych warunków do bytowania w trakcie zimy mogą opuszczać miejsca swojego zamieszkania. To może przybrać charakter niekontrolowany i tym samym możemy mieć około 10 milionów ludzi w nowej fali migracji – powiedział były zastępca szefa Sztabu Generalnego.

Zdaniem generała Komornickiego Rosjanie nie zdecydują się zimą na ponowny atak z terenu Białorusi. Taki atak jest możliwy wiosną, czyli wtedy, gdy uda się im wyszkolić i wyposażyć wojsko. Generał Leon Komornicki uważa jednak za prawdopodobny atak Ukraińców, których armia ma być o wiele lepiej przygotowana na nadchodzące mrozy i walkę w zimowych warunkach.

– Armia ukraińska na tyle wzmocniła swój potencjał, że jest w stanie przeprowadzić uderzenie z rejonu Zaporoża. Raczej liczyłbym się z uderzeniem armii ukraińskiej, gdy nastanie zima – powiedział generał Leon Komornicki.

Ukraiński sztab informuje o nieustających rosyjskich atakach w okolicach Bachmutu, gdzie główną siłę mają stanowić członkowie Grupy Wagnera i kryminaliści walczący za obietnicę amnestii.

W obwodzie Ługańskim Rosjanie mają się okopywać i przygotowywać do obrony. Wciąż trwają także rosyjskie bombardowania infrastruktury energetycznej i ciepłowniczej na terenie całej Ukrainy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!