Wiadomości

Gen. Jarosław Gromadziński: Od poniedziałku zaczynamy nabór do “Żelaznej Dywizji”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Nie ma planu B, jest tylko plan A. To musi się udać. Na szczęście otacza mnie grono ludzi-pasjonatów. Jesteśmy na etapie, że maszyna musi się rozpędzić. Pociąg jest na torach, trzeba mu nadać prędkości, za rok może dwa będzie samodzielnie funkcjonował – mówił w Polskim Radiu 24 gen. Jarosław Gromadziński, dowódca nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach.

Rozpoczęcie formowania nowej dywizji ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Wojsk Lądowych. Zapowiedział, że w jej skład wejdą trzy brygady: 1. Brygada Pancerna w Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz nowo formowana brygada. Stanowisko dowódcy objął gen. bryg Jarosław Gromadziński.

– Nabór rozpoczynamy od poniedziałku. Akcja jest zaplanowana na cały 2019 rok i będzie to wielkie wyzwanie organizacyjne. Będziemy formować wiele nowych poddziałów i jednostek, które wymagają zasilenia nowymi żołnierzami. Będzie też wielki benefit z Wojsk Obrony Terytorialnej, bo zgodnie z założeniami żołnierz, który przesłużył trzy lata w WOT może wstąpić do wojska. To też są dla nas naturalne zasoby – powiedział gen. Jarosław Gromadziński.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że ważne jest, aby żołnierz wierzył w jednostkę w której służy, by utożsamiał się z jej barwami i jej historią.

– 18. Dywizja Zmechanizowana, wcześniej 18. Dywizja Piechoty ma przepiękne tradycje. To była jedna z najdzielniejszych dywizji w wojnie 1920 roku, dlatego otrzymała miano “Żelaznej Dywizji”. Ci bohaterowie zostali trochę zapomniani, ale mamy być z czego dumni – podkreślił gen. Jarosław Gromadziński.

Tłumaczył również, że budowę dywizji opiera na trójkącie.

– Jeden bok to tradycja, morale, historia. Drugi bok to walka ze swoimi słabościami, walka w bliskim kontakcie. Chcę propagować walkę jako podstawowy sposób kształtowania charakterów żołnierzy. Czubkiem trójkąta jest właściwe posługiwanie się bronią – dodał.

/polskieradio24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!