Wiadomości

Gazprom przelał na konto PGNiG 1,5 mld dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gazprom przelał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwa 1,5 mld dolarów należności z tytułu orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie – podała Agencja Reutera. Kwota ta jest nadpłatą za gaz dla polskiej spółki i jest efektem arbitrażu w Sztokholmie.

Spór między Gazpromem a PGNiG trwał kilka lat. Dotyczył ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego, zawartego w 1996 roku. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał 30 marca br. wyrok między PGNiG a Gazpromem i Gazpromem Export.

Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od dnia 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tejże formuły. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie więcej niż inni – powyżej cen rynkowych. W 2014 roku polska strona chciała renegocjować stawki, a wobec braku dobrej woli po stronie Rosjan spór trafił w połowie 2015 roku do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!