Polska Wiadomości

Gazeta Polska oskarża Jerzego Skolimowskiego o agenturalną współpracę z SB

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak możemy wyczytać na portalu tysol.pl dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie” informuje, że znany reżyser Jerzy Skolimowski został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o pseudonimie JO.

Wedle gazety “dokumentacja związana ze środowiskiem filmowym, zachowana w Instytucie Pamięci Narodowej odsłania ogromny zasięg współpracy jego przedstawicieli ze Służbą Bezpieczeństwa”, a dokumenty “porażają swoją zawartością”.

Wedle doniesień artysta miał zostać pozyskany do współpracy po tym jak Służba Bezpieczeństwa odkryła, że jest on dystrybutorem narkotyków. Filmowiec miał wwieść do Polski 7 kg haszyszu i nielegalnie handlować dolarami. SB zbierało tzw. kompromaty na filmowca – zatrzymano mu prawo jazdy za jazdę po pijaku, zajęto się również jego życiem obyczajowym.

“Zobowiązuję się niniejszym do zachowania tajemnicy faktu rozmowy i współdziałania z funkcjonariuszem organu Służby Bezpieczeństwa MSW. Używam pseudonimu JO” – taki dokument miał podpisać filmowiec.

Na informacje gazety oświadczeniem zareagował sam Skolimowski

Do mojego, zatrzymanego przez cenzurę w 1967 roku, filmu “Ręce do góry” dokręciłem w 1981 roku osobisty Prolog. Opowiedziałem w nim szczegółowo o próbie zwerbowania mnie do współpracy przez SB. W latach 70. byłem wielokrotnie nękany przez bezpiekę. Za pomocą szantażu wymuszono na mnie wówczas dwa spotkania oraz jedyny podpis na zobowiązaniu do zachowania w tajemnicy faktu rozmowy z funkcjonariuszem SB na temat, jak to sformułowano: “współdziałania” pod pseudonimem JO. Do żadnej współpracy, ani “współdziałania” w jakiejkolwiek formie nigdy nie doszło – napisał w swoim stanowisku reżyser.

Uważacie, żę to zwykłe pomówienie czy może ejst coś an rzeczy? Piszcie w komentarzach.

Źródło: tysol.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!