Wiadomości

FSB opublikowało wideo ze spotkania Fieduty i Zenkowicza w restauracji i z ich zatrzymania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

FSB opublikowała operacyjne wideo ze spotkania Jurija Zenkowicza i Aleksandra Fieduty w restauracji, a także materiał filmowy z ich zatrzymania.

Zenkowicz i Fieduta, jak twierdzi FSB, mieli spotkać się w tawernie na Pierścieniu Ogrodowym w Moskwie z „niektórymi generałami Sił Zbrojnych Białorusi”.

– Zadanie numer 1 – wyeliminować najważniejszego. Zadanie nr 2 – zablokować oddziały wewnętrzne, zablokować OMON. Zadanie nr 3 – zająć kilka symbolicznych obiektów w centrum miasta, w tym stację radiową, telewizję, abyśmy mogli odczytać apel. I wskazane jest, aby zablokować Mińsk, aby nie mogli ściągnąć wojsk z zewnętrz – podpis wskazuje, że to mówi Zenkowicz.

– Z grubsza mówiąc, główny cel całej imprezy, po pierwsze fizyczna eliminacja? – rozjaśnia czyjś głos. Rozlega się twierdząca odpowiedź.

Dalej chodzi o to, że „co najmniej 30 osób powinno zostać internowanych dosłownie w ciągu pierwszej godziny”. Kierownictwo KGB, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komitetu Śledczego, a także premier powinien zostać internowany, ponieważ „automatycznie zostaje on pełniącym obowiązki prezydenta”.

„Wszystkie ich dane osobowe <...> Nasi ludzie włamali się na serwery Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, KGB, Komisji Śledczej. Pobrano wszystkie bazy danych. Podamy wszystkie dane osobowe”.

Wydaje się też, że głównym zadaniem jest transformacja społeczeństwa i państwa w ciągu pięciu lat, bo jeśli teraz odbędą się nowe wybory, to „w miejsce Łukaszenki zostanie wybrany Łukaszenka”.

– Powstanie rada stanowa, w skład której wejdą przywódcy wszystkich zarejestrowanych partii – brzmi rzekomo głos Fieduty.

– W ogóle nasza propozycja – wszyscy, którzy zajmowali stanowiska ministrów za Łukaszenki, wszyscy z zakazać wykonywanie zawodu na 25 lat – ta wypowiedź jest podpisana, że mówi to Zenkowicz.

Mowa jest też o „grupie partyzantów z bronią w bazach”, datę wyznaczono na 9 maja.

– Jestem prawie pewien, że nasz Sasza ma gdzieś portfel z zapasem, trzeba go tylko po prostu po cichu zabrać. (Najwyraźniej to stwierdzenie zostało zinterpretowane przez rosyjskich dziennikarzy jako fakt, że po zamachu podejrzani chcieli splądrować i zawłaszczyć majątek Aleksandra Łukaszenki.)

Po tym następuje nagranie z bezpośrednich aresztowań Zenkowicza i F9eduty.

Jurij Zenkowicz i Aleksander Fieduta zostali zatrzymani w Moskwie 17 kwietnia. Według FSB planowali oni przeprowadzić wojskowy zamach stanu na Białorusi i zlikwidować Alaksandra Łukaszenkę. Według FSB, przybyli oni do Moskwy po konsultacjach w Stanach Zjednoczonych i Polsce, by spotkać się z „nastawionymi opozycyjnie generałami białoruskich sił zbrojnych”.

Ta rozmowa jest bardzo dziwna – same ogólniki i banalne stwierdzenia, brak wchodzenia w szczegóły, brak skrótów myślowych. W ten sposób nie rozmawiają ze sobą bliscy współpracownicy. Zenkowicz referuje temat w taki sposób, jakby pierwszy raz zaznajamiał z nim Fiedutę, który zresztą zachowuje się tak, jakby pierwszy raz o tym wszystkim słyszał. Do tego nie zadaje żadnych pytań, jakby nie kupił tej opowieści, a przecież inaczej rzecz przedstawia FSB. Można odnieść wrażenie, że Zenkowicz, o ile jest to rzeczywiście on, zachowuje się jak prowokator, który próbuje wciągnąć do swej gry Fiedutę, co nie za bardzo mu się udaje. Ten film w żaden sposób nie potwierdza tego, do twierdzi FSB ma ten temat. Wręcz przeciwnie. Przez to tym bardziej sprawia to wrażenie grubymi nićmi szytej intrygi…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!