Wiadomości

Francuzi zdecydowanie niezadowoleni ze skutków imigracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuzi negatywnie oceniają wpływ imigracji – wynika z sondażu opublikowanego w tygodniku „Journal du Dimanche”. 58 proc. ankietowanych uważa, że we Francji imigracja ma negatywne skutki, choć 61 proc. chce przyjęcia osób w niebezpieczeństwie.

W ocenie 54 proc. ankietowanych imigracja negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy kraju, zdaniem 55 proc. – na przyszłość państwa, 58 proc. – na tożsamość narodową, 61 proc. – na poszanowanie laickości Francji, 64 proc. – na spójność społeczeństwa, zaś 66 proc. – na bezpieczeństwo.

Również 64 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przyjmowanie w kraju kolejnych imigrantów jest „niepożądane”. Agencja AFP zwraca uwagę, że kwestia ta będzie z pewnością centrum debaty przed wyborami do Parlamentu Europejskimi zaplanowanymi na maj 2019 roku.

Francuzi jednak opowiadają się za przyjęciem tych ludzi, którzy są w niebezpieczeństwie – 61 proc. chce ugoszczenia uchodźców uciekających przed wojną czy biedą. Jednocześnie ankietowani wypowiadają się przeciwko imigrantom ekonomicznym. 71 proc. uznało, że powodują oni zaniżanie pensji, a 60 proc. jest zdania, że należałoby wybierać imigrantów w zależności od potrzeb kraju.

W kontekście sposobów zapobiegania masowej migracji 63 proc. uczestników badania opowiedziało się za unieważnieniem układu z Schengen, opowiadając się tym samym za wznowieniem kontroli na granicach wewnętrznych w Unii Europejskiej.

Ponadto 54 proc. ankietowanych wyraziło zdanie, że lepiej, by o rozdziale migrantów w Europie decydowano na poziomie krajowym, jednocześnie 51 proc. opowiedziało się za tym, by Francja przyjęła część z migrantów, którzy docierają na greckie, włoskie i hiszpańskie wybrzeża.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!