Europa Wiadomości

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przejęło władzę w mieście Perpignan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgromadzenie Narodowe – ugrupowanie Marine Le Pen – odniosło w niedzielę historyczne zwycięstwo w wyborach samorządowym, po raz pierwszy od 1995 r. (gdy jako Front Narodowy wygrano w Tulonie) przejmując kontrolę nad miastem liczącym ponad 100 tys. mieszkańców.

– To nie jest tylko symboliczne zwycięstwo, to prawdziwa zmiana – powiedziała Le Pen kanałowi telewizyjnemu TF1 tuż po ogłoszeniu, że jej kolega z partii a prywatnie partner życiowy Louis Aliot będzie następnym burmistrzem Perpignan. – To okazja do wykazania naszej zdolności kierowania dużymi kolektywami administracyjnymi.

Perpignan to miasto i gmina w południowej Francji (Oksytania), na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ośrodek administracyjny departamentu Pireneje Wschodnie, główne miasto historycznej krainy Roussillon, dawna stolica Królestwa Majorki. Jest 30. największym miastem kraju.

Niedzielne wybory lokalne we Francji charakteryzowały się rekordowo niską frekwencją, niespotykaną dotąd liczbą miast przejętych przez Partię Zielonych oraz niepowodzeniem partii rządzącej prezydenta Emmanuela Macrona.

Jednak ogólne wyniki były rozczarowujące dla Rassemblement National (RN) w porównaniu do ostatnich wyborów lokalnych we Francji. RN udało się utrzymać władzę w 8 z 10 gmin, w których partia wygrała (jeszcze jako Front Narodowy) sześć lat temu, ale przegrali w Mantes-la-Ville w departamencie Yvelines (jedyna gmina, którą posiadali w regionie paryskim) i Luc w departamencie Var.

Narodowcy stracili także około 40 procent radnych. W 2014 r. partia zdobyła 1438 mandatów w 463 gminach. W tym roku zdobyto 840 miejsc w 258 gminach. RN odniosło zwycięstwo w kilku nowych gminach, w tym w trzech małych miasteczkach w departamencie Vaucluse (Morières-les-Avignon, Bédarrides, Mazan).

Z wyjątkiem Perpignan, największe zwycięstwa partii miały miejsce w czterech miastach na północy i czterech na południu. Na północy partia odniosła sukces w Bruay-la-Buissière, Henin-Beaumont, Villiers-Cotterês i Hayanges. Na południu są to jeszcze  trzy małe w rejonie Lazurowego Wybrzeża (Le Pontet, Beaucaire i Fréjus) i, dalej na wschód, Moissac.

Ponadto w Beziers Robert Ménard, bliski sojusznik RN, został ponownie wybrany przez 65 procent elektoratu.

Jak to oceniacie?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!