Wiadomości

Francuski Związek nauczycieli nie chce, by dzieci grały Mozarta. “Jest zbyt religijny”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Związek nauczycieli szkół podstawowych Snuippa sprzeciwia się wykonaniu dzieła Mozarta Ave verum corpus przez uczniów w Lourdes, argumentując, że religijne dzieło łamie zasadę laickości we Francji. Historię opisał francuski dziennik „Le Figaro”.

Ave verum corpus Mozarta ma zostać zaprezentowane na lipcowym koncercie uczniów na esplanadzie Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Lourdes. Wykonanie zostało wyreżyserowane przez słynnego włoskiego dyrygenta Riccardo Mutiego w ramach festiwalu humanistyczno-solidarnościowego L’offrande musicale (w którym 20 proc. miejsc jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych).

Zrzeszeni w związku nauczyciele wysłali raport do ministerstwa kultury w tej sprawie, a w liście stwierdzili, że “stoją w obliczu poważnego ataku na neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 r., zaś grota w Lourdes jest uznawana przez duchowieństwo katolickie jako “ważne miejsce katolicyzmu”.

“Ręce mi opadają” – skomentował całą sytuację pianista David Fray, twórca i dyrektor festiwalu. “Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta; współpracujemy z ratuszem Lourdes – wyjaśnia. Dzieła muzyczne od wieków zamawiane przez Kościół mają dwa oblicza. Jeden jest religijny, drugi uniwersalny” – stwierdził Fray w “Le Figaro”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!