Wiadomości

Francuski senat opowiedział się za uznaniem Górskiego Karabachu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Większość grup parlamentarnych w izbie wyższej francuskiego parlamentu potępiła francuską bezczynność i zażądała uznania niepodległości Górskiego Karabachu – donosi Le Figaro.

„To, co się tam dzieje, dotyczy nas tutaj” – ostrzega senator Bruno Retailleau.

W środę na wniosek przewodniczącego Senatu Gérarda Larchera pięciu przewodniczących grup parlamentarnych złożyło projekt rezolucji w sprawie uznania Górskiego Karabachu – „kolebki cywilizacji ormiańskiej”.

Jak czytamy na portalu lefigaro.fr, „w rezolucji potępiającej agresję zbrojną Azerbejdżanu przy wsparciu władz tureckich wezwano także Francję do udzielenia Ormianom masowej pomocy humanitarnej oraz do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych”.

W rezolucji uznano także prawo do powrotu wysiedleńców oraz potrzebę zachowania ormiańskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego.

„Ta rezolucja to mocny akt polityczny, który pokaże naszą solidarność z Armenią” – wyjaśnił we wtorek wieczorem przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Christian Cambon po wysłuchaniu ambasadorów Armenii i Azerbejdżanu.

Czytaj też:

Koniec wojny w Górskim Karabachu. Ormianie uznali się za pokonanych

Zachęcamy do nabycia najnowszego numeru magazynu Magna Polonia, w którym podjęliśmy temat ekspansji islamu:

Najnowszy numer

/lefigaro.fr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!