Wiadomości

Francuski koncern Total nie uzyska pozwolenia na eksplorację ujścia Amazonki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brazylijska agencja ochrony środowiska Ibama odrzuciła odwołanie francuskiego koncernu Total od wydanej 7 grudnia odmowy pozwolenia na prowadzenie eksploracji pięciu sektorów ujścia Amazonki.

„Wobec faktu, że daliśmy waszemu przedsiębiorstwu możność uzupełnienia wymaganej dokumentacji dotyczącej niezbędnych gwarancji przy prowadzeniu poszukiwań, uwzględnienie waszego obecnego odwołania nie jest możliwe” – wyjaśniła prezes Ibamy, Suely Araujo, w opublikowanym w piątek komunikacie.

Araujo dodała, że w świetle brazylijskiego prawa nie będzie możliwe odwołanie od tej decyzji, także gdyby koncern zwrócił się do innych organów brazylijskiej administracji.

Ibama wyraziła już na początku grudnia „poważne zastrzeżenia” wobec przedstawionego przez Total planu działań w przypadku powstania sytuacji nadzwyczajnych. Brazylijska agencja ochrony środowiska wskazała na „niebezpieczeństwo wycieku ropy naftowej, który zagroziłby rafom koralowym występującym w rejonie oraz bioróżnorodności akwenów morskich”.

Total zawiązał w 2013 roku stowarzyszenie z brytyjskim koncernem BP i brazylijskim Petrobrasem w celu nabycia terenów eksploatacyjnych przy ujściu Amazonki.

Total chciał uzyskać od brazylijskich władz zielone światło dla prowadzenia tam poszukiwań ropy naftowej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!