Wiadomości

Francuski dżihadysta został aresztowany w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuski dżihadysta Thomas Barnouin, który odbył wyrok pięciu lat więzienia, został aresztowany w Syrii – informuje agencja AFP, powołując się na źródła bliskie sprawy. Barnouin jest związany z islamistą Mohamedem Merahem, który w 2012 roku w Tuluzie zabił 7 osób.

Barnouin, który odbył wymierzoną mu w 2009 roku przez francuski wymiar sprawiedliwości karę pozbawienia wolności, został zatrzymany przez kurdyjskich bojowników w połowie grudnia, razem z dwoma innymi francuskimi dżihadystami – podało źródło AFP.

Śledczy podejrzewają, że aresztowany jest członkiem dżihadystycznej komórki “d’Artigat”, nazwanej od miejscowości leżącej na południowym zachodzie Francji. Związani z nią byli Merah oraz Fabien Clain – jego głos rozpoznano na nagraniu, w którym Państwo Islamskie (IS) przyznało się do przeprowadzenia zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 roku.

W 2006 roku Barnouin został schwytany przez syryjską armię, gdy usiłował dotrzeć do Iraku, by walczyć jako dżihadysta z siłami międzynarodowymi. W 2007 roku został wydany francuskim władzom; w 2009 skazano go na 5 lat więzienia. Po odbyciu wyroku, wiosną 2014 roku, udał się wraz z rodziną do Syrii.

Z kolei prawdopodobnie związany z nim Merah, Francuz pochodzenia algierskiego, w 2012 roku zastrzelił przed szkołą żydowską w Tuluzie troje dzieci i dorosłego, a jedną osobę ciężko ranił. Przedtem w Tuluzie i pobliskim Montauban zamordował trzech żołnierzy. Kilka dni po zamachu zginął w obławie policyjnej. Zabójstwa Meraha były pierwszymi zamachami dżihadystycznymi we Francji od czasów zbrodni algierskiej Islamskiej Grupy Zbrojnej (GIA) w 1995 roku.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!