Europa Wiadomości

Francuska gazeta przeprasza za porównanie Emmanuela Macrona do Adolfa Hitlera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl francuska gazeta “Le Monde” zmierzyła się w niedzielę z ogromną krytyką po tym, gdy dzień wcześniej opublikowała bardzo prowokacyjną okładkę z wizerunkiem francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona dla magazynu “Saturday M”.

Redakcja została zmuszona do opublikowania przeprosin za okładkę, która zawierała czarno-białą fotografię Macrona z obrazem protestujących “żółtych kamizelek” na tle Łuku Triumfalnego. Postać Macrona otaczają pasma głębokiej czerwieni, a M jest napisane gotycką czcionką. Nagłówek brzmi: “Od inauguracji do Żółtych Kamizelek – Pola Elizejskie – teatr władzy Macrona”.

W sieciach społecznościowych wielu sugerowało, że czasopismo intencjonalnie chciało zasugerować podobieństwa pomiędzy Emmanuelem Macronem i Adolfem Hitlerem – dla przykładu pokazano podobną grafikę. Magazyn podkreślił, że “oczywiście” nie miał na myśli takiego porównania.

W swoim tweecie były sekretarz generalny pro-prezydenckiego En Marche! oraz obecny przewodniczący izby niższej parlamentu – Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand napisał:

– Nie mogę się doczekać zrozumienia, co leży u podstaw odniesień graficznych i ikonograficznych “Le Monde”. Jeśli to nie może być kwestia przypadku, co to jest? W poszukiwaniu utraconego znaczenia … ”

Luc Bronner, redaktor naczelny Le Monde, szybko zareagował na krytyczne reakcje na okładkę:

– Okładka “M magazine du Monde” z 29 grudnia wywołała krytyczne reakcje niektórych naszych czytelników. Przepraszamy za to tych, którzy byli zszokowani projektami, które oczywiście w żaden sposób nie odpowiadają krytycznym uwagom, które otrzymaliśmy. Użyte elementy odnosiły się do grafiki rosyjskiego konstruktywizmu na początku XX wieku, który używał czerni i czerwieni. Okładka jest również inspirowana pracami innych artystów, zwłaszcza Lincolna Agnewa, który wyprodukował wiele graficznych tematów dla M. ”

To właśnie Agnew stworzył okładkę amerykańskiego miesięcznika społeczno-politycznego “Harper’s Magazine” w lipcu 2017 r., na której znalazł się kolaż Hitlera, a na nim fotografia przedstawiająca tłumy go pozdrawiające.

Czy zgadzacie się z takim porównaniem? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!