Wiadomości

Francuscy związkowcy grożą “paraliżem państwa”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu dorzeczy.pl, we Francji trwają strajki przeciwko procedowanej zmianie prawa w zakresie podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Związkowcy grożą paraliżem kraju.

W poniedziałek parlament Francji rozpoczął prace nad budzącym ogromne emocje projektem podniesienia wieku emerytalnego. Część obywateli nie chce się z tym pogodzić. W największych francuskich miastach odbywają się masowe protesty przeciwko działaniom władz w tym zakresie.

Główne francuskie centrale związkowych ostrzegły, że jeżeli rząd nadal “pozostanie głuchy”, to mogą “doprowadzić do paraliżu państwa we wszystkich sektorach”. Miałoby do tego dojść w ramach strajku zaplanowanego na 7 marca.

Kolejna fala protestów rozpoczęła się w sobotę. To pierwszy raz, kiedy demonstracje odbywają się w weekend. Oprócz protestów ulicznych we Francji prowadzona jest akcja strajkowa obejmująca transport, szkolnictwo, ale również m.in. sektor energetyczny. Związki zawodowe mogą zablokować rafinerie lub ograniczyć dostawy w sektorze elektroenergetycznym i gazowym. Strajk został ogłoszony w rafineriach TotalEnergies,

W strajku wzięła udział ponad połowa pracowników rafinerii. Jak informuje francuska agencja AFP w zakładach firmy EDF, produkcja spadła o 4,5 tys. MW. Według szacunków władz w sobotę na terenie kraju odbędzie się około 240 demonstracji. Spodziewana frekwencja może wynieść od 650 do 850 tys. osób.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał związki zawodowe do odpowiedzialności i zachowania spokoju w trakcie protestów, aby nie blokować życia reszty kraju. Podczas przednich demonstracji dochodziło do licznych starć demonstrantów z policją. Jak podało “Le Figaro”, powołując się na źródła w policji, istnieje obawa przed radykalizacją, m.in. ze strony tzw. Czarnych Bloków.

Według forsowanych przepisów, obywatele francuscy będą musieli pracować do 64. roku życia, aby kwalifikować się do otrzymania pełnej emerytury państwowej. W tej chwili wiek przechodzenia na emeryturę wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn.

Francuski rząd argumentuje, że podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne, aby poradzić sobie z deficytem funduszy emerytalnych. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w 2018 roku Francja wydała prawie 14 proc. PKB na emerytury państwowe, czyli więcej niż większość innych krajów na świecie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!