Wiadomości

Francja: Zmasowany atak na miejscowy posterunek po interwencji policji na imigranckim blokowisku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Posterunek policji w Champigny-sur-Marne (Val-de-Marne) w niedzielny wieczór, tuż przed godz. 21:00 ponownie stał się celem ataku około pięćdziesięciu osób. Źródła policyjne mówią nawet o obecności „80 osób”. Jeden z domniemanych napastników został aresztowany i umieszczony w areszcie.

Sprawa zaczęła się od bójki podczas meczu piłki nożnej, w mieście Bois-l’Abbé, niedaleko komisariatu policji. Policjanci zatrzymali jednego z uczestników bójki. Gdy funkcjonariusze mieli go umieścić w radiowozie, ten zaczął symulować, iż został pobity. „Bohaterowie bójki najwyraźniej myśleli, że policja właśnie pobiła aresztowanych, co nie miało miejsca” – wyjaśnia policyjne źródło.

Niedługo potem na celowniku znalazł się posterunek policji. Napastnicy obrzucili budynek racami i fajerwerkami. Siły bezpieczeństwa odpowiedziały gazem łzawiącym. „Wszystko to staje się naprawdę niepokojące” – stwierdza Reda Belhaj, sekretarz wydziału Unité SGP Police FO. „To już drugi atak wymierzony w ten posterunek policji w ciągu 15 dni. Mamy do czynienie z nieuzasadnioną przemocą. Jest coraz mniej personelu i coraz więcej ataków. Nie możemy zaakceptować tego, że nasi koledzy nie mogą pracować bezpiecznie” – dodaje.

„Ataki na komisariat policji w Champigny są niestety regularne” – ubolewa Loïc Walder, krajowy delegat Związku Policji UNSA. „Powtarzanie się tych ataków świadczy o codziennej nieufności, jaka narasta wobec policji w niektórych dzielnicach. Nasi koledzy, którzy borykają się z tą sytuacją od jakiegoś czasu, żyją w stresie. Ambitne wzmocnienie liczebne musi zostać wprowadzone możliwie szybko”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!