Europa Wiadomości

Francja: W Marsylii władze przez 7 lat ukrywały fakt skażenia wody

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl wielki skandal polityczno-ekologiczny wybuchł we Francji. Wyszło na jaw, że od prawie 7 lat władze Marsylii ukrywały przed mieszkańcami skażenie wody używanej m.in. do podlewania ogródków warzywnych i wypełniania basenów. W wodzie znalazła się groźna substancja rakotwórcza.

Merostwo Marsylii przyznało, że jedna z miejscowych fabryk już blisko siedem lat temu skaziła wody podziemne rakotwórczym bezwodnikiem chromowym. Lokalne władze miały nadzieję, że zagrożenie dla ludzkiego zdrowia szybko minie.

W końcu jednak zaleciły mieszkańcom, by przestali używać tej wody do podlewania drzew owocowych i przydomowych ogródków warzywnych oraz do wypełniania prywatnych basenów, ponieważ stężenie szkodliwej substancji jest nadal tysiąc razy większe od dozwolonych norm.

Władze Marsylii zapewniają, że problem dotyczy tylko części ludności tego miasta. Ekolodzy przypuszczają jednak, że problem może być dużo większy, niż sugeruje to merostwo. W praktyce nie wiadomo też na razie, jak przez prawie siedem lat skażenie wód podziemnych mogło wpłynąć na zdrowie tych mieszkańców, którzy ich używali.

Zszokowane organizacje ekologiczne i stowarzyszenia mieszkańców zapowiadają wytoczenie procesu osobom, które naraziły zdrowie mieszkańców Marsylii na niebezpieczeństwo

Co wy na to?

Autor: Marek Gładysz

Źródło: rmf24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!