Europa Wiadomości

Francja: Sędziowie apelują do Komisji Europejskiej by ta broniła ich niezawisłości przed Emmanuelem Macronem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl dwa największe związki zawodowe francuskich sędziów zaapelowały we wtorek do Komisji Europejskiej o interwencję w związku z „poważnymi atakami na niezawisłość sądownictwa” ze strony francuskiego ministra sprawiedliwości nominowanego przez Emmanuela Macrona.

Jak podaje Financial Times, w liście wysłanym do wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej i komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa szefowe dwóch największych związków zawodowych sędziów we Francji zarzuciły francuskim władzom „systematyczne ataki na praworządność” i zaapelowały o obronę niezależności sądownictwa we Francji.

„Fakt, że te ataki mają miejsce we Francji, jednym z członków założycieli Unii Europejskiej, tylko czyni je poważniejszymi” – napisano w liście.

Jak pisze FT, list oznacza eskalację konfliktu między francuskimi sędziami a ministrem sprawiedliwości Erikiem Dupond-Morettim, który wszedł do rządu z zadaniem zreformowania wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziów Dupond-Moretti nie może nadzorować takich reform z powodu konfliktu interesów.

Minister sprawiedliwości jest adwokatem i był objęty śledztwem w sprawie domniemanej korupcji byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego.

Chodzi o śledztwo francuskiego prokuratora krajowego ds. przestępstw finansowych (PNF) z 2014 roku w sprawie domniemanej próby przekupienia sędziego przez Sarkozy’ego i jego prawnika. PFN było przekonane, że ktoś ostrzegł ich, że ich rozmowy telefoniczne były podsłuchiwane. Wśród osób, których rozmowy sprawdzono, był m.in. Dupond-Moretti. Gdy prawnik dowiedział się o tym w czerwcu br. z prasy, zaatakował PNF za stosowanie „szpiegowskich metod” i złożył pozew przeciwko PNF. Kilka tygodni później Macron mianował go nowym ministrem sprawiedliwości, przez co Dupond-Moretti stał się szefem instytucji, które krytykował. Mimo iż wycofał swój pozew, sędziowie uważają, że nie może być bezstronny w tej sprawie.

W połowie września Dupond-Moretti nakazał wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w sprawie działań dwóch sędziów z PNF i szefowej tej instytucji Eliane Houlette.

List szefowych sędziowskich związków zawiera również bezpośrednią krytykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, twierdząc, że nie zapewnił on niezawisłości sądownictwa, do czego zobowiązuje go francuska konstytucja. W liście zasugerowano, że jego bezczynność wynika z „bliskości politycznej” z Nicolasem Sarkozym.

I co na to brukselscy oligarchowie, którzy robią z Polski kozła ofiarnego?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!