Europa Polska Wiadomości

Francja jest zaniepokojona praworządnością w Polsce…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl francuska sekretarz stanu ds. europejskich przypomniała, że francuskie władze są zaniepokojone sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce. Agencja AFP przewiduje, że jeśli polski rząd nie zrezygnuje ze swoich planów w tej kwestii, sprawa może być ważnym tematem podczas zbliżającej się wizyty Emmanuela Macrona w Polsce.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na AFP, sprawę praworządności w Polsce poruszyła we wtorek Amelie de Montchalin, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Francji, podczas spotkania ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego w Lens na północy Francji.

„Przypomniałam o naszym zaniepokojeniu i wyczuleniu na ten temat (tj. praworządności), który wydaje nam się kluczowy dla wiarogodności projektu europejskiego” – cytuje słowa francuskiej minister Polska Agencja Prasowa.

De Montchalin zaapelowała do polskich władz o odrzucenie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów zgodnie ostatnią opinią Komisji Weneckiej. Przypomnijmy, że rząd RP nie uznaje opinii Komisji Weneckiej za oficjalną, ponieważ Komisja przyjechała do Polski na zaproszenie marszałka Senatu a nie organów władzy odpowiedzialnych za politykę zagraniczną.

Reprezentujący Polskę minister ds. europejskich Konrad Szymański zapewniał, że w kwestii praworządności „nie ma konfliktu pomiędzy Polską a Brukselą”. Szymański apelował, by w tej sprawie szanować „kompetencje narodowe” i „tożsamości” państw.

Według AFP sprawa praworządności może być jednym z ważnych tematów poruszanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas wizyty w Polsce w dniach 3-4 lutego br., jeśli obóz rządzący w Polsce nie zrezygnuje ze swoich planów.

Ojoj. I co teraz?!

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!