Wiadomości

Francja: Demonstracja LGBT odwołana z powodu… rasizmu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ostatniej chwili odwołano zaplanowaną na 15 maja demonstrację środowisk LGBT pod hasłami walki z homofobią i transfobią we francuskim mieście Tours. Przyczyną miało być stanowisko organizatorów, którzy chcieli, by osoby o białym kolorze skóry nie maszerowali na czele pochodu – napisano na portalu PCh24.pl

Według tygodnika „Marianne”, centrum LGBT w Tours anulowało marsz LGBT ze względu na kontrowersyjną informację zamieszczoną na Instagramie, która zakazywała „wszystkim białym angażowania się” na czele marszu. Zawarto w niej także informacje o usuwaniu z czoła pochodu tych osób, które się temu nie podporządkują. Komunikat pochodził od organizacji partnerskiej ośrodka LGBT – Kolektywu Antyrasistowskiego Tours. Przed odwołaniem wydarzenia tłumaczono, że niektóre osoby kolorowe „nie czują się komfortowo w pochodach mieszanych”.

Mer miasta Tours Emmanuel Denis powiedział, że „w obliczu kontrowersji, które zostały zinstrumentalizowane przez skrajną prawicę i są przekazywanej przez lokalną prawicę, ponawiam wyrazy mojego zaufania dla Centrum LGBT w Tours”.

Odwołania marszu żałowała też delegatka ds. walki z rasizmem, antysemityzmem i nienawiścią do LGBT (DILCRAH), Sophie Elizeon, która jednocześnie przyznała, że „dzielenie osób według domniemanego koloru skóry to rasizm”.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!