Europa Polska Wiadomości

Francja chce odszkodowania od Polski za poniesione koszty podczas przetargu na nielatające caracale

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koncern Airbus Helicopters będzie dochodził rekompensaty finansowej od Polski w związku z nierozstrzygniętym postępowaniem na śmigłowce wielozadaniowe caracal – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Według ustaleń “DGP” pismo w tej sprawie trafiło przed świętami do MON, Kancelarii Premiera i Ministerstwa Rozwoju.

Francuzi chcą oddać sprawę do arbitrażu międzynarodowego. Zajmie się tym prawdopodobnie Instytut Arbitrażowy Sztokholmskiej Izby Handlowej w Szwecji lub arbitraż w Szwajcarii. Główny zarzut ma dotyczyć prowadzenia negocjacji pozornych, czyli bez woli zawarcia umowy.

Dziennik pisze, że Airbus będzie domagał się zwrotu kosztów poniesionych w związku z postępowaniem przetargowym. Chodzi m.in. o liczne prezentacje śmigłowców w Polsce, testy, czy opracowywanie dokumentacji.

Jak wylicza gazeta, łączna kwota to co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych, a jeśli pojawi się również wątek utraty potencjalnych zysków, może chodzić nawet o miliardy złotych.

Przetarg na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii rozpisano w 2012 roku. Na początku chodziło o 26 maszyn, później o 70, ostatecznie zdecydowano się na 50. We wrześniu 2015 roku rozpoczęły się negocjacje ws. umowy offsetowej. Rozmowy, które po zmianie rządu prowadził resort rozwoju, zerwano w październiku 2016 roku.

Źródło: dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!