Wiadomości

flaga o powierzchni ponad 700 m kw. zawisła w środę na latarni morskiej w Świnoujściu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Biało-czerwona flaga o powierzchni ponad 700 m kw. zawisła w środę na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Według organizatorów, to największa na świecie flaga narodowa, zawieszona na maszcie.

Ważącą blisko 80 kg flagę wciągnęli na latarnię morską w Świnoujściu alpiniści. Jej zawieszeniu towarzyszył akompaniament orkiestry Marynarki Wojennej i dźwięki tyfonów (sygnalizatorów dźwiękowych) z jednostek wchodzących do portu w Świnoujściu.

„To wielka radość, udało się wciągnąć flagę. Mimo słabego wiatru widać ją z kilkunastu kilometrów” – powiedział PAP Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Dodał, że zainteresowanie Dniem Flagi w Świnoujściu jest w tym roku „olbrzymie”, przy latarni pojawiło się kilka tysięcy osób.

„Idea wesołego święta 2 maja pod latarnią pięknie się upowszechnia i, co najważniejsze, jest obudowana imprezami edukacyjnymi” – powiedział Piotr Piwowarczyk.

O godz. 11.00 przed latarnią otwarto wystawę plenerową o historii flagi państwowej „Akademia Wiedzy Patriotycznej”, był też konkurs dla dzieci i dorosłych dotyczący wiedzy o flagach narodowych.

Powiewająca na świnoujskiej latarni morskiej biało-czerwona flaga widoczna jest z około 15 km, można ją oglądać z redy portu, kanału prowadzącego w głąb lądu, a także niemieckich kurortów, graniczących ze Świnoujściem.

Jak poinformowali organizatorzy, udało się pobić rekord na największą flagę narodową, która została wciągnięta na maszt. Dotychczasowy rekord świata należy do Grecji, gdzie zawisła flaga o powierzchni 648 m kw.

Biało-czerwoną flagę szyły na przemian trzy osoby, zszycie ok. 720 m kw. materiału zajęło im 25 godzin.
Flaga zostanie w środę ściągnięta z latarni. Ma być ponownie na niej zawieszona w czwartek z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja – o ile pozwolą warunki pogodowe.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, współorganizatorem Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, Świnoujska Organizacja Turystyczna i Urząd Morski w Szczecinie.

Na świnoujskiej latarni flaga zawisła po raz piąty. Pierwsza flaga, zawieszona 2 maja 2014 roku, miała 300 metrów kw.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!