Wiadomości

Fikcyjne faktury VAT na ponad 5 mln zł, wśród zatrzymanych wicenaczelny portalu wieści24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fikcyjne faktury VAT na ponad 5 mln zł. Trzy osoby zatrzymane do nowej sprawy prowadzonej przez CBA – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na Mazowszu trzy osoby w związku z nowym postępowaniem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Lublinie. Jednocześnie przeszukano siedziby spółek powiązane z zatrzymanymi.

Postępowanie prowadzone przez śledczych dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nabywaniem oraz dalszą odsprzedażą paliw przy wykorzystaniu zaangażowanych w ten proceder szeregu krajowych podmiotów gospodarczych wystawiających fikcyjne faktury VAT. Miało to na celu uniknięcie odprowadzenia należności publicznoprawnych z tytułu podatku VAT. W ramach łańcucha podmiotów gospodarczych podatku VAT nie odprowadzał tzw. znikający podatnik.

Wartość uszczuplenia należności z tytułu podatku VAT do chwili obecnej wynosi ponad 10 milionów złotych. Proceder miał miejsce w 2016 roku.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Tam usłyszeli zarzuty między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wystawienia fikcyjnych faktur VAT na łączną kwotę ponad 5 milionów złotych.

Wobec dwóch podejrzanych Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Jak wynika z ustaleń portalu TVP Info, jednym z zatrzymanych jest Tomasz Sz., związany z portalem wieści24.pl., którego redaktorem naczelnym jest Jan Piński. Podczas zatrzymania Sz. miał symulować zły stan zdrowia. Trafił do szpitala, lekarze po zbadaniu mężczyzny stwierdzili, że jego stan jest dobry.

Portal TVP Info przypomina, że Tomasz Sz. był zatrzymany przez CBA na początku 2018 r. Wówczas wraz z ośmioma innymi osobami zatrzymano go w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, powołując się na wpływy w służbach specjalnych: SKW, ABW, CBA, w instytucjach państwowych, policji, ministerstwach, urzędach celnoskarbowych, mieli przyjmować korzyści majątkowe, co najmniej 1,2 mln zł.

Część grupy podawała się za funkcjonariuszy służb i posługiwała się fałszywymi legitymacjami. Tomasz Sz. w przeszłości był ochroniarzem Adama Michnika.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!