Wiadomości

Fiasko rozmów ministra Radziwiłła z rezydentami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje Radio RMF, bez porozumienia zakończyło się piątkowe spotkanie ministra zdrowia z protestującymi lekarzami rezydentami. Jeszcze przed spotkaniem Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego, podkreślał, że “punktem spornym są pieniądze”. Po spotkaniu minister Radziwiłł przyznał, że porozumienia jeszcze nie ma. “Rezydenci chcieli rozmawiać tylko o pieniądzach” – mówił szef resortu zdrowia.

Obie strony deklarują gotowość do rozmów w przyszłym tygodniu. Tylko że lekarze rezydenci stanowczo twierdzą, że warunkiem do podjęcia dalszych rozmów jest pokazanie na piśmie, w jaki sposób rząd mógłby spełnić ich podstawowy warunek, czyli szybsze zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

Taka propozycja już padła – to obietnica podniesienia nakładów w szybszym tempie, jeżeli pozwolą na to sytuacja gospodarcza i możliwości budżetowe – odpowiada Konstanty Radziwiłł. Minister podkreśla, że miał także inne propozycje dla rezydentów, ale młodzi lekarze chcieli rozmawiać tylko o finansach służby zdrowia.

Spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami odbyło się w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Konstanty Radziwiłł mówił, że ma „nadzieję, że się dogadamy”. W spotkaniu uczestniczył również szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

Przed spotkaniem minister Radziwiłł zapowiedział, że przedstawi rezydentom „pakiet rozwiązań dający im bardziej atrakcyjne warunki”.

– Zaprezentuję również szereg takich rozwiązań, które będą tworzyć sytuację bardziej przyjazną dla młodego lekarza- deklarował. Pytany o szczegóły powiedział, że chodzi o “perspektywę lepszych zarobków”.

Z kolei przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz podkreślał przed wejściem na spotkanie, że on oraz towarzyszący mu wiceprzewodniczący porozumienia Jarosław Biliński i Łukasz Jankowski, reprezentują nie tylko rezydentów, ale całe środowisko lekarskie oraz wszystkich medyków zrzeszonych w porozumieniu zawodów medycznych.

Przypomniał, że w tym tygodniu poprosili pisemnie premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie. 

– Oczekujemy nadal spotkania z panem premierem Morawieckim. Dzisiejsze spotkanie traktujemy jako taki etap pośredni do tego spotkania- powiedział.

/rmf.24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!