Wiadomości

„Ferie z WOT” to projekt skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę powołaniami do służby na terenie województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczęły się pierwsze szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Projekt „Ferie z WOT” jest skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Przełom stycznia i lutego to okres międzysemestralnej przerwy od nauki. W tym roku Wojska Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiły zorganizować, w wybranych brygadach obrony terytorialnej, specjalne edycje dedykowanych dla nich szkoleń podstawowych.

Pierwsze z tych szkoleń rozpoczęły się w piątek, 11 stycznia. W szeregi 8 Kujawsko–Pomorskiej Brygady OT wstąpiło 50 ochotników. Kolejne szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, od 19 stycznia do 3 lutego. Od 26 stycznia do 9 lutego do projektu dołączy brygada OT z Mazowsza, a na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia projekt zostanie zorganizowany w dniach 9-24 lutego 2019 r.

Pomysł zainteresowania ofertą szkoleniową WOT uczniów oraz studentów podczas przerwy zimowej narodził się po tym jak dowództwo WOT zaobserwowało zwiększoną aplikację tych dwóch grup ochotników podczas wakacji.

„Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować” – mówi nt. projektu „Ferie z WOT” dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. 16-dniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, od kilku dni wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 17 200 żołnierzy, w tym, 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!