Wiadomości

Fałszywe faktury. Kolejne zatrzymania i zarzuty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne osoby uczestniczące w procederze wystawiania i posługiwania się fikcyjnymi fakturami zatrzymane przez CBA. Śledztwo dotyczy co najmniej kilkunastu tysięcy faktur. Na ten moment szacuje się, że podejrzani narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie przewyższającej 70 mln zł.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Bydgoszczy prowadzą wspólnie z Prokuraturą Okręgowa w Suwałkach postępowanie dotyczące wystawiania nierzetelnych faktur kosztowych warszawskim przedsiębiorcom. W ostatnim czasie przedstawiono i uzupełniono zarzuty kolejnym dziewięciu osobom.

Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA. Dotychczas w toku toczącego się od dłuższego czasu postępowania zatrzymano i przedstawiono zarzuty 45 podejrzanym w sprawie oraz przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań, podczas których zabezpieczono dokumentację księgową oraz elektroniczne nośniki danych. Sprawa jest wielowątkowa, zgromadzone przez śledczych materiały są w dalszym ciągu badane.

Główny wątek dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT poprzez wystawianie i wprowadzanie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. „prania brudnych pieniędzy” pochodzących z tej działalności. W transferze środków pochodzących z przestępstwa udział brały, poza podmiotami polskimi, podmioty zagraniczne, tj. spółki cypryjskie, brytyjskie i emirackie. Postępowanie obejmuje kilkanaście tysięcy faktur. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności tej grupy sięgają ponad 70 mln zł.

W śledztwie planowane są kolejne czynności z uwagi na rozwojowy charakter sprawy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!