Wiadomości

Fałszywe faktury za prawie 1,5 mld zł. Służby zatrzymały kolejne 11 osób z międzynarodowej grupy przestępczej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie, zatrzymały kolejne 11 osób w ramach śledztwa dotyczącego tzw. zbrodni vatowskiej. Grupa wprowadziła do obiegu fałszywe faktury warte blisko 1,5 mld zł. W działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych. Sześciu podejrzanych usłyszało zarzuty popełnienia zbrodni vatowskiej.

Funkcjonariusze KAS z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (UCS) z policjantami z Zarządu w Szczecinie CBŚP współpracują w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT. Członkowie grupy wystawiali nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury, prali pieniądze z tego procederu.

Sprawa jest prowadzona od prawie 3 lat, we współpracy z analitykami UCS. Śledztwo nadzoruje Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Funkcjonariusze zatrzymali ostatnio kolejne 11 osób. Przeszukali siedziby spółek, biur rachunkowych i mieszkania. Zabezpieczono m.in. dokumentację, nośniki danych i telefony komórkowe.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw skarbowych, popełniania tzw. przestępstw fakturowych. Jednemu z zatrzymanych prokurator przedstawił zarzuty utrudniania postępowania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń podatkowych oraz pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT.

Są to kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym wobec czterech międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych. Ich członkowie popełniali przestępstwa karne i karno-skarbowe, związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prania pieniędzy.

Do obiegu wprowadzono faktury o wartości blisko 1,5 mld zł. W działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych. Wobec wybranych podmiotów prowadzone są kontrole celno-skarbowe. W międzynarodowej sprawie występuje 246 podejrzanych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!