Wiadomości

Fałszywe faktury VAT na blisko 200 mln zł. Funkcjonariusze CBA zatrzymali siedem osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zorganizowana grupa przestępcza. Fikcyjne spółki. Pranie pieniędzy na dużą skalę. Nowa sprawa. Wspólne działania CBA, KAS i prokuratury.

Funkcjonariusze warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymali 7 osób.

Wśród zatrzymanych znalazło się sześć osób funkcjonujących w ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz przedsiębiorca ,,kupujący” wytworzone przez grupę fałszywe faktury. Wszystkie zatrzymane osoby po zakończeniu przeszukań zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszały między innymi zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, wystawiania i sprzedaży pustych i nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował tymczasowy areszt wobec dwóch podejrzanych.

Ustalenia poczynione w toku postępowania wskazują, że członkowie rozbitej grupy przestępczej nadzorowali fikcyjną działalność 10 spółek, za pośrednictwem których wystawiali fałszywe faktury VAT, których łączna wartość wyniosła blisko 200 milionów złotych. Ponadto osoby wchodzące w skład grupy prały pieniądze pochodzące z przestępstw skarbowych dokonywanych zarówno przez nich samych, jak i podmioty pochodzenia wietnamskiego. Członkowie grupy pomagali w transferowaniu nielegalnych pieniędzy do banków w szczególności w Chińskiej Republice Ludowej. Łącznie grupa wyprała kwoty: ponad 15 milionów Euro, ponad 660 tys. dolarów oraz ponad 10 mln zł.

Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!