Europa Polska Świat Wiadomości

Facebook będzie sądzony według polskiego prawa i w polskim sądzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pozew złożony przez prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego przeciwko firmie Facebook będzie rozpatrywany przed polskim sądem i według polskiego prawa. Taka decyzję wydał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sprawa dotyczy blokowaniu profili katolickich, narodowościowych oraz tolerowania treści nawiązujących do symboli komunistycznych. Reduta Dobrego Imienia po licznych zawiadomieniach złożyła 9 grudnia 2016 roku pozew do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez firmę Facebook.

– Dla nas jest to wielki sukces. To pierwsza tego rodzaju sprawa. Facebook, spółka amerykańska, z główną siedzibą w USA, będzie odpowiadała za naruszenie prawa i konstytucji kraju w którym prowadzi działalność. Sprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jest to spółka o zasięgu globalnym, ponieważ funkcjonuje w przestrzeni internetowej – wyjaśnia cytowana w komunikacie Urszula Wójcik, rzecznik Reduty Dobrego Imienia.

W komunikacie RDI podaje, że trwa tłumaczenie pozwu na język angielski. Dokumenty zostaną wysłane do Stanów Zjednoczonych i Irlandii. Firma Facebook musi odpowiedzieć i ustosunkować się do wezwania sądu.

„Oznacza to, że na tym etapie Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że sprawa powinna być rozpoznawana przed polskim sądem i według polskiego prawa” – podkreślono w komunikacie Reduty Dobrego Imienia.

Rzecznik RDI Urszula Wójcik podkreśla, że taka decyzja sądu jest wielkim sukcesem.

– To pierwsza tego rodzaju sprawa. Facebook, spółka amerykańska, z główną siedzibą w USA, będzie odpowiadała za naruszenie prawa i konstytucji kraju w którym prowadzi działalność. Sprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jest to spółka o zasięgu globalnym, ponieważ funkcjonuje w przestrzeni internetowej – tłumaczy Wójcik, której wypowiedź zacytowano w komunikacie.

Rzecznik RDI zwróciła uwagę, że Facebook blokując informacje według kryteriów, które wykluczają ze względu na narodowość, przekonania polityczne bądź religijne, narusza prawo do pozyskiwania informacji, uzyskiwania rzetelnych, prawdziwych treści – wolnych od ingerencji zewnętrznej, swobody komunikacji i do godności.

Do pozwu Reduty Dobrego Imienia w sprawie Facebooka przyłączył się senator Waldemar Bonkowski. Sprawę prowadzi mec. Monika Brzozowska z krakowskiej kancelarii prawniczej Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy.

„Reduta Dobrego Imienia żąda przeprosin skierowanych do użytkownika Macieja Świrskiego za naruszenie jego praw do pozyskiwania informacji wolnych od cenzury i dyskryminacji oraz udzielenia Facebookowi zakazu stosowania cenzury, dyskryminacji i blokowania swobody informacji na platformie spółki” – czytamy w komunikacie.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!