Wiadomości

„Fabryka faktur” – kolejne zatrzymania w śledztwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne pięć osób z zarzutami w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT. Tym razem na kwotę ponad 6,4 mln zł. Dotychczas w sprawie zarzuty związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 68 mln zł usłyszało 67 osób.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali pięciu przedsiębiorców w związku z toczącą się od lutego 2020 r. sprawą tzw. „fabryki faktur” działającej na terenie województwa mazowieckiego.

Czynności przeprowadzono na terenie województw pomorskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego do śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator przestawił zatrzymanym zarzuty podania nieprawdy w fakturach. Ustalenia śledczych wskazują, że podejrzani uczestniczyli w procederze wystawiania łącznie blisko 500 fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analizy finansowej oraz szeregu innych usług na kwotę ponad 6,4 mln zł.

Dotychczas w przedmiotowej sprawie prokurator postawił zarzuty karne związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 68 milionów złotych wobec 67 osób a Prokuratura Okręgowa w Warszawie w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy skierowała do sądów 14 aktów oskarżenia z czego wobec dwóch osób orzeczony wyrok jest już prawomocny.

W wyniku czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury CBA udało się rozbić grupę zajmującą się „produkcją” faktur na wielką skalę na terenie całej Polski. Co istotne na skutek działań CBA oraz Prokuratury, część przedsiębiorców dobrowolnie zgłosiła się do Urzędów Skarbowych w celu uregulowania dokonanego uszczuplenia w związku z wykorzystywaniem w prowadzonej działalności nierzetelnych faktur VAT.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!