Wiadomości

Europejska Agencja Leków twierdzi, że szczepionka firmy AstraZeneca nie zwiększa ryzyka zakrzepów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europejska Agencja Leków powtarza, że nic obecnie nie wskazuje na to, że szczepienie preparatem firmy AstraZeneca powoduje zakrzepy krwi. W związku z takim podejrzeniem podawanie tej szczepionki zawiesiły między innymi Islandia, Dania, Norwegia, Litwa, Łotwa i Rumunia – czytamy na portalu rmf24.pl.

EMA w oświadczeniu cytowanym przez BBC News podkreśla, że u zaszczepionych osób tym preparatem choroba zakrzepowo-zatorowa nie zdarza się częściej, niż w całej populacji.

Stanowisko Europejskiej Agencji Leków opublikowano po tym, gdy kilka krajów zdecydowało się czasowo wstrzymać podawanie szczepionki firmy AstraZeneca oraz Uniwersytety Oxfordzkiego. Poinformowano o tym, gdy u niewielkiej liczby osób zaszczepionych stwierdzono powstanie zakrzepów krwi.

Szczepienia przeciw Covid-19 produktem AstryZeneki wstrzymano m.in. w Norwegii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, we Włoszech, a także w Tajlandii. Na taki krok nie zdecydowała się z kolei m.in. Szwecja, oceniając, że nie ma obecnie wystarczających powodów, aby zaprzestać szczepień.

Podobne doniesienia pojawiły się w kilku innych krajach. We Włoszech chorobę zakrzepowo-zatorową stwierdzono u 50-letniego mężczyzny, który poddał się szczepieniu tym preparatem.

„Nie ma obecnie żadnych wskazań, że szczepienia te mogą powodować takie schorzenie, które nie jest wymieniane na liście działań ubocznych tego preparatu” – stwierdza EMA. Dodaje, że korzyści z tego szczepienia są większe niż ewentualne ryzyko, dlatego podawanie tej szczepionki może być kontynuowane.

Wszystkie kraje, gdzie odbywają się szczepienia preparatem AstryZeneki, sprawdzają obecnie czy doszło u nich do przypadków zakrzepów krwi. Dane te wysyłają do Europejskiej Agencji Leków w Amsterdamie, która weryfikuje nadesłane informacje

Sama firma także bada sprawę. Sprawdzane jest czy przypadki zakrzepów mogą mieć związek ze szczepieniami.

Na razie nie jest jasny związek zakrzepów z konkretną partią szczepionki. Na dziś nie ma dowodów, że zgony mają związek z podaniem szczepionki. Każdy kraj Unii ma jednak prawo do własnych działań i oceny ryzyka – zapewnił korespondentkę RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!