Europa Wiadomości Wiara

Europejscy skauci nie chcą promowania homoseksualizmu i aborcji podczas spotkania młodzieży w Rzymie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Federacja Skautingu Europejskiego we Francji opublikowała oświadczenie, w którym wyraża swoje „zdumienie i brak zrozumienia” wobec wyboru delegatów młodzieży, którzy wezmą udział w marcowym spotkaniu młodych w Rzymie, poprzedzającym Synod Biskupów. Kontrowersje wzbudza pominięcie w gronie delegatów przedstawiciela Skautów Europy, a także wybór delegata reprezentującego Wiejski Ruch Młodzieży Chrześcijańskiej (MRJC) – organizację, której poglądy nt. ochrony życia są sprzeczne z nauką Kościoła.

Władze Federacji Skautingu Europejskiego we Francji wyrażają zdziwienie składem delegacji wybranej przez francuski episkopat na marcowe spotkanie presynodalne w Rzymie.
„Byliśmy zdumieni, że nie ma wśród nich żadnego reprezentanta ruchu skautowego, pomimo tego, że skauting bardzo często jest wymieniany jako ważny element w odpowiedziach na kwestionariusz, który Ojciec Święty zaproponował młodzieży. Ponadto podsumowanie tych odpowiedzi jasno podkreśla znaczenie skautingu w odkrywaniu wiary i rozeznawania powołania” – przeczytać można w oświadczeniu.

Kontrowersje potęguje fakt, że jednym z trzech delegatów francuskiej młodzieży jest reprezentant Wiejskiego Ruchu Młodzieży Chrześcijańskiej (MRJC). Organizacja ta promuje poglądy sprzeczne z Nauką Kościoła w zakresie bioetyki i ochrony życia: uznaje tak zwaną aborcję za jedno z „podstawowych praw człowieka” i odcina się od Marszu dla Życia, który 21 stycznia po raz kolejny przeszedł ulicami Paryża. Stanowisko ruchu zostało przed kilkoma dniami potępione przez ordynariusza francuskiej diecezji Montauban, biskupa Bernard Ginoux. – Nie uznaję już MRCJ za ruch Kościoła katolickiego i jako biskup nie przyznam mu żadnej pomocy finansowej ani materialnej. Nie zaryzykuję też powierzenia mu formacji młodzieży – oświadczył hierarcha.

„Jako ruch wychowania katolickiego, posługujący się metodą skautową, ruch Przewodników i Skautów Europy angażuje się w wierne realizowanie swojego powołania ruchu katolickiego, stawiając na pierwszym miejscu powołanie do świętości każdego człowieka. Dokładamy starań, aby nasza młodzież w konkretny sposób wcielała w życie nauczanie Kościoła, często w nieprzyjaznym środowisku. W tym nauczaniu podstawowe miejsce zajmują kwestie ochrony życia” – przypominają zwierzchnicy Skautów Europy i ubolewają nad wyborem na reprezentanta Francji wobec ojców synodalnych osoby, której poglądy w tej kwestii są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawili w Krajowym Biurze ds. Ewangelizacji Młodzieży i Powołań, a stosowną opinię złożyli także na ręce biskupa Laurenta Percerou, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Francji.

Spotkanie presynodalne z udziałem młodzieży ze wszystkich kontynentów odbędzie się w Rzymie w dniach 19-24 marca. Wnioski wypracowane wspólnie przez młodych delegatów, posłużą uczestnikom październikowego Synodu Biskupów pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!