Wiadomości

Eurodeputowana grozi Polsce sankcjami, jeśli w naszym kraju nie będzie można zabijać nienarodzonych dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wprowadzony de facto zakaz aborcji w Polsce to złamanie międzynarodowego i unijnego prawa. Będziemy wykorzystywać presję finansową i nowy mechanizm praworządnościowy zapisany w budżecie UE na lata 2021-2027 – straszy Evelyn Regner, szefowa komisji praw kobiet i równouprawnienia w rozmowie z brukselską dziennikarką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon.

Austriacka eurodeputowana Evelyn Regner z frakcji socjaldemokratów (S&D) uważa, że polskie władze łamią europejskie konwencje praw człowieka, a więc łamią także unijne prawo. Eurodeputowani komisji praw kobiet będą więc przekonywać KE, że musi zająć się sprawą aborcji w Polsce, a nie chować się za stwierdzeniem, że kwestia ta nie leży w kompetencjach UE.

– Prawa kobiet to prawa człowieka, a prawa człowieka stanowią część nowej procedury warunkowości budżetowej i pójdziemy dokładnie w tym kierunku – bredzi Regner. Oznacza, że żądni krwi nienarodzonych dzieci eurodeputowani będą naciskać, by KE przyjrzała się wydatkowaniu unijnych środków w Polsce, p[rzy czym rzekomo ma tu chodzić o prawa kobiet. Chcą oni, by UE wykorzystała nowy mechanizm warunkowości, wstrzymując ewentualnie wypłacanie środków.

Regner tłumaczy, że nie nastąpi to od razu.

– Najpierw chcemy wysłuchać polskich władz – mówi. Wyjaśnia jednak, że dzisiejsza debata ma wyznaczyć ten kierunek. Nie chodzi oczywiście o karanie polskiego społeczeństwa, chodzi o wywarcie presji na władze, by zmieniły decyzję – atakuje Regner.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!