Wiadomości

Eugenika po szwedzku: starsi ludzie zarażeni koronawirusem nie mogą liczyć na leczenie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z szpitala uniwersyteckiego w Sztokholmie wyciekł wstrząsający dokument. Wynika z niego, że starsi lub ciężko chorzy pacjenci którzy padli ofiarą chińskiego koronawirusa mogą nie otrzymać pomocy lekarskiej – pisze portal stefczyk.info.

Największym problemem obecnej epidemii jest to, że służby zdrowia wielu państw nie radzą sobie z nagłym napływem pacjentów. Wprowadzanie ostrych zasad, jak zakazy wychodzenia z domów czy zamknięcie restauracji, pomaga nieco „spłaszczyć krzywą”, jak lekarze nazywają rozłożenie infekcji w czasie, dzięki któremu do szpitali nie trafi naraz przytłaczająca liczba pacjentów. Lewicowy rząd Szwecji nie wprowadził jednak takich zakazów, podchodząc do walki z epidemią wyjątkowo niefrasobliwie, co spotyka się to z częstą krytyką ze strony lekarzy czy naukowców.

Rosnąca liczba ofiar koronowirusa w Szwecji – obecnie zdiagnozowano już 10.948 przypadków i 919 zgonów, co jest ogromną ilością na tak mały kraj – pokazuje, że krytycy postępowania rządu mają rację. Dla niemal wszystkich jest jasne, że szwedzka służba zdrowia nie poradzi sobie z tą epidemią. Już pod koniec marca dyrektor Narodowej Rady Zdrowia Olivia Wigzell ujawniła, że szwedzcy lekarze będą musieli uciec się do triażu. Triaż to stosowana w medycynie ratunkowej metoda selekcji ofiar wypadków masowych, w której w pierwszej kolejności ratowani są ci, którzy mają największe szanse na przeżycie.

Dziennikarzom dziennika Aftonbladet udało się dotrzeć do wewnętrznego dokumentu ze szpitala uniwersyteckiego Karolinska który rzuca na to pewne światło. Wynika z niego, że pacjencji starsi niż 80 lat – dla których COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny – nie będą priorytetem przy przyjmowaniu na intensywną terapię. Nie będą nim również pacjenci starsi niż 60 lat, którzy są chorzy na ciężkie choroby towarzyszące. Wynika z niego również, że pacjenci już przyjęci na intensywną terapię, których stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, będą mogli być z niej usuwani aby zwolnić miejsce dla tych, którzy mają większe szanse na przeżycie.

/breibert.com, stefczyk.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!