Europa Wiadomości

Estońskie służby zatrzymały lidera neonazistów, który… ma 13 lat…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal polsatnews.pl estońska policja zatrzymała jednego z dowódców Feuerkireg Division (FDK), neonazistowskiej organizacji terrorystycznej, koordynującej swoje akcje przez internet. Ku zdziwieniu funkcjonariuszy okazało się, że przestępca to… 13-latek. Chłopiec działał pod pseudonimem “Komandor”, odpowiadał za rekrutację nowych członków.

Członkowie FDK są rozsiani w co najmniej 15 krajach, porozumiewają się głównie za pośrednictwem forów internetowych. Choć grupa oficjalnie ogłosiła, że ulega rozwiązaniu 8 lutego, śledczy nadal prowadzili postępowanie sądząc, że członkowie organizacji nadal organizują się w sieci.

Jak informuje niemiecki dziennik “Der Spiegel” 13-letni lider organizacji zajmował się przyjmowaniem i ocenianiem nowych rekrutów. Dodatkowo miał udostępniać w internecie instrukcje wyjaśniające szczegółowo jak skonstruować bombę.

Nastolatek miał też zapewniać innych członków, że planuje atak terrorystyczny na Londyn i był pomysłodawcą organizacji militarnych obozów szkoleniowych, by uczcić “100. urodziny NSDAP”.

Z uwagi na swój wiek podejrzany nie mógł zostać postawiony przed sądem – pozwalających na to przepisów nie ma w estońskim prawie. Władze próbują teraz znaleźć sposób na odizolowanie chłopca od innych osób.

“Detsche Welle” przypomina, że jeden z członków niemieckiej komórki FDK o pseudonimie “Heydrich”, został zatrzymany w lutym tego roku przez bawarską policję. Okazało się, że to 22-letni mężczyzna, który nie ma przeszłości kryminalnej ani powiązań z innymi organizacjami neonazistowskimi. Miał zradykalizować się przez wpływ grupy, do której należał.

Ale jaja…

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!