Wiadomości

Erdogan zapowiada przeprowadzenie operacji wojskowej w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, zwracając się dziś do działaczy swojej partii, sporo miejsca poświęcił rozpoczętej w nocy z niedzieli na poniedziałek operacji wojskowej w Iraku, a także zapowiedział przeprowadzenie operacji w Syrii.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w irackich regionach Metina, Zap i Avaşin-Basyan siły tureckie rozpoczęły operację „Pençe Kilit”. Najpierw wojska tureckie przypuściły zmasowany atak lotniczy i artyleryjski (z użyciem haubic 155 mm Firtina i wielolufowych wyrzutni rakietowych), po czym do akcji wprowadzono oddziały komandosów, wspierane przez śmigłowce i drony uderzeniowe Bayraktar TB2.

– Nasze tureckie siły zbrojne rozpoczęły operację przeciwko organizacji terrorystycznej, aby całkowicie oczyścić północny Irak z terrorystów. Z użyciem sił powietrznych i lądowych rozpoczęto kompleksową operację przeciwko regionom wykorzystywanych przez organizację terrorystyczną. Życzę łaski Allaha naszym dwóm bohaterskim żołnierzom, którzy zginęli podczas operacji – powiedział dziś Recep Tayyip Erdogan.

– Podobnie jak w Iraku działamy na rzecz bezpieczeństwa granic w Syrii. Nie stało się to nagle. W naszej walce z terroryzmem przez blisko 40 lat długo czekaliśmy, aż nasi sąsiedzi rozprawią się z organizacjami terrorystycznymi w ich granicach. Niestety pomimo tego wszystkiego, co robiliśmy u siebie, nie mogliśmy całkowicie wykorzenić terrorystów, którzy skupili się poza granicami i przenikali do naszego kraju – dodał Erdogan.

– Oświadczam raz jeszcze, że Turcja nie rości pretensji do terytorium żadnego państwa, a jej jedynym celem jest ochrona granic. Naszym celem jest zarówno uratowanie ziem irackich przed atakami terrorystów, jak i zagwarantowanie bezpieczeństwa granic naszego kraju – stwierdził prezydent Turcji.

– Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że prędzej czy później zmiażdżymy głowę organizacji terrorystycznej, która ostrzy sobie pazury w części Syrii i poświęca mieszkańców regionu swoim mrocznym planom – stwierdził Erdogan.

Nadto zapowiedział on, iż wkrótce “nie będzie miejsca o nazwie Kandil”. Wyjaśnijmy, iż chodzi o masyw górski na granicy Iraku i Iranu, który zaliczany jest do najważniejszych bastionów bojowników Partii Pracujących Kurdystanu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!