Wiadomości

Erdogan zapowiada kolejne operacje wojskowe wzdłuż granic Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, przedstawiając swój program wyborczy, że jego kraj rozpocznie nowe operacje wojskowe wzdłuż swych granic. Będą one wzorowane na dwóch wcześniejszych ofensywach w Syrii.

– Aby oczyścić nasze granice z grup terrorystycznych, Turcja rozpocznie nowe operacje wzorowane na „Tarczy Eufratu” i „Gałązce Oliwnej” (…) Nasi żołnierze są gotowi na nowe misje – powiedział szef państwa w Stambule, zwracając się do tysięcy zwolenników.

Przedstawiał im swój program przed wyborami prezydenckimi, które zaplanowano na 24 czerwca.

– Naszym celem jest unicestwienie wszystkich organizacji terrorystycznych, które nas atakują – dodał Erdogan.

Turcja od stycznia prowadzi na północnym zachodzie Syrii ofensywę „Gałązka Oliwna” przeciwko kurdyjskiej milicji YPG.

YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), wspieranych przez USA walczącej z Państwem Islamskim. Z kolei Ankara uznaje YPG za organizację terrorystyczną i przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Pierwsza turecka operacja w Syrii trwała od sierpnia 2016 do marca 2017 roku; prowadzono ją na północy Syrii, nosiła kryptonim “Tarcza Eufratu” i była wymierzona w ISIS i YPG.

Erdogan wielokrotnie groził, że rozszerzy trwającą ofensywę “Gałązka Oliwna” na wschód, w kierunku granicy z Irakiem, co groziłoby konfrontacją z USA lub Francją, które rozmieściły swych żołnierzy w okolicach syryjskiego miasta Manbidż.

Jednak Ankara i Waszyngton wstępnie porozumiały się, że bojownicy opuściliby rejon Manbidżu – ujawnił w sobotę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu, dodając, że szczegóły są omawiane z nowym amerykańskim sekretarzem stanu Mike’iem Pompeo.

Turecki prezydent domagał się także od rządu w Bagdadzie, by podjął działania przeciwko bojownikom PKK, którzy na północy Iraku mają swe bazy. Groził, że w przeciwnym razie, jego kraj sam to zrobi. Według Cavusoglu operacja ta wciąż jest w planach.

Turecka ofensywa przeciwko YPG ochłodziła relacje między Ankarą i Waszyngtonem, sojusznikami w NATO. Jednocześnie zacieśniła się współpraca Turcji z Rosją w kwestii konfliktu zbrojnego w Syrii.

Operacja „Gałązka Oliwna” podsyca nacjonalistyczne nastroje w Turcji, które Erdogan zamierza wykorzystać przed czerwcowymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, wcześniej planowanymi na listopad 2019 roku – wskazuje AFP.

W niedzielę prezydent powtórzył, że nigdy nie porzucił celu, jakim jest wejścia jego kraju do UE. Erdogan stwierdził jednak, że jego partnerzy z Europy nie wykazują takiej samej determinacji.

Turcja rozpoczęła negocjacje akcesyjne w 2005 roku, ale rozmowy toczyły się wolno m.in. z powodu kwestii cypryjskiej i oporu ze strony Niemiec oraz Francji. W 2016 roku negocjacje właściwie się załamały – pisze agencja Reutera.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!