Wiadomości

Erdogan przyznał, że Ankara jest w kontakcie z władzami w Damaszku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mimo tureckiego wsparcia w konflikcie syryjskim dla rebeliantów walczących przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyznał w niedzielę, że Ankara utrzymuje kontakty niskiego szczebla z Damaszkiem.

Erdogan nazywał wcześniej Asada terrorystą i kilkukrotnie w ostatnich latach mówił, że jego reżim musi zostać obalony. Z pomocą Rosji oraz Iranu prezydent Syrii utrzymał się jednak u władzy i odbił z rąk rebeliantów znaczne tereny w swym kraju.

W grudniu szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja oraz inne państwa mogą rozważyć współpracę z Asadem, jeśli wygra on wybory. Miesiąc później przyznał natomiast, że jego Ankara utrzymuje kontakty z Damaszkiem za pośrednictwem Iranu i Rosji.

Erdogan oświadczył w niedzielę, że kontakty między Ankarą a Damaszkiem są nawet bardziej bezpośrednie. – Relacje z Syrią prowadzone są na niskim szczeblu – powiedział w wywiadzie dla telewizji TRT. Dodał przy tym, że służby wywiadowcze działają inaczej niż przywódcy polityczni.

– Przywódcy mogą być odcięci. Służby wywiadowcze jednak mogą się komunikować – tłumaczył. – Nawet jeśli masz wrogów, to nie powinieneś przerywać związków. Możesz ich potrzebować w przyszłości – dodał.

Sprawa konfliktu syryjskiego będzie omawiana podczas zapowiedzianego na 14 lutego w Soczi spotkania przywódcy Rosji Władimira Putina z Erdoganem oraz prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

Zbiegnie się ono w czasie z zaplanowaną na 13 i 14 lutego w Warszawie konferencją ministerialną poświęconą budowie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w tym również w Syrii. Swój udział w konferencji zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz liczni przedstawiciele państw arabskich.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!