Wiadomości

Erdogan otworzył nowe lotnisko – ma być największe na świecie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył nowe, gigantyczne lotnisko w Stambule. W tym tygodniu zaplanowano jedynie pojedyncze loty; docelowo jednak – według tureckich władz – port lotniczy nad Bosforem ma być największy na świecie.

Erdogan ogłosił symboliczne otwarcie portu w szczególny dla Turków dzień – 95. rocznicę proklamowania Republiki Turcji.

– Widzimy lotnisko w Stambule jako inwestycję nie tylko dla państwa, ale również dla naszego regionu oraz świata – oświadczył Erdogan. Dodał, że dzięki lotnisku Turcja będzie „odgrywać kluczową rolę w integracji globalnych gospodarek”.

Na nowy port pod koniec roku ma przenieść się główny turecki przewoźnik Turkish Airlines, który korzysta obecnie z portu lotniczego Stambuł-Ataturk. To dotychczas największe lotnisko w nadbosforskiej aglomeracji ma dalej być otwarte dla niekomercyjnych lotów. Na części jego gruntów powstanie park.

W pierwszej fazie rozwoju nowy stambulski port ma obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie. W ciągu 10 lat z sześciu pasów startowych ma rocznie korzystać 200 mln podróżujących. To blisko dwukrotnie więcej niż na najbardziej ruchliwym lotnisku świata w Altancie w USA.

Nowe lotnisko kosztowało 11,6 mld dolarów. Według zapowiedzi tureckich władz inwestycja się zwróci. W nowym terminalu wiszą plakaty z podobizną Erdogana i napisem: „To nie jest tylko lotnisko. To pomnik zwycięstwa”.

Organizacje broniące praw człowieka informują jednak, że podczas konstrukcji portu lotniczego dochodziło do wielu nieprawidłowości, w tym nieprzestrzegania praw pracowniczych. Według Emmy Sinclair-Webb z Human Rights Watch w ciągu ostatnich trzech lat na budowie portu zginęło 38 osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!