Wiadomości

Erdogan: Jesteśmy zdeterminowani, aby do końca lutego usunąć siły reżimu z Idlibu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, zwracając się do członków frakcji parlamentarnej swojej partii, powiedział, że Turcja jest zdeterminowana, aby powstrzymać działania syryjskich sił rządowych i do końca lutego usunąć je z Idlibu.

„Samoloty, które atakują cywilne obiekty w Idlibie, nie będą już mogły poruszać się tak łatwo jak dotychczas” – podkreślił prezydent Turcji.

Dodał on, że w Idlibie śmierć poniosło 14 tureckich żołnierzy, a 45 zostało rannych. Stwierdził, że Rosjanie i syryjskie siły rządowe atakują ludność cywilną, a nie terrorystów, i że w ten sposób chcą zmusić miejscową ludność do ucieczki do Turcji, by region ten móc okupować.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby do końca lutego usunąć siły reżimu poza linię uzgodnioną w Soczi, poza nasze punkty obserwacyjne. Nie zawahamy się, ręka nam nie zadrży, bez względu na wszystko. W tym celu podejmiemy działania na lądzie i w powietrzu” – mówił Erdogan.

„Oświadczam, że uderzymy wszędzie w siły reżimu, jeśli nasi żołnierze ucierpią choćby w najmniejszym stopniu” – stwierdził Erdogan, dodając, że w miejscu, gdzie została przelana krew męczenników, nikt nie może czuć się bezpieczny.

Przypomnijmy, że w myśl uzgodnień rosyjsko-tureckich syryjska prowincja Idlib wraz z przylegającymi do niej częściami prowincji Latakia, Hama i Aleppo przekształcona została w strefę deeskalacji, nad którą pieczę sprawować miała Turcja. W ten sposób powstał tzw. Wielki Idlib, w którym pojawiły się tureckie wojskowe punkty obserwacyjne i który stał się schronieniem dla walczących z rządem Baszara al-Asada bojowników.

Dodajmy, że niezależnie od tego pod kontrolą wojsk tureckich i protureckich bojowników znalazły się i inne fragmenty terytorium Syrii: w wyniku operacji „Tarcza Eufratu” (przeciw ISIS) Turcja przejęła kontrolę nad północną częścią prowincji Aleppo, w następstwie operacji „Gałązka Oliwna” (przeciw Kurdom) – kanton Afrin, graniczący od południa z Wielkim Idlibem, a od wschodu z obszarem zdobytym w toku operacji „Tarcza Eufratu”, a w wyniku operacji „Wiosna Pokoju” (również przeciw Kurdom) – sporo terenu na wschodnim brzegu Eufratu.

/aa.com.tr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!