Elon Musk
Wiadomości

Elon Musk stracił kilkadziesiąt satelitów z powodu burzy geomagnetycznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

SpaceX straciło dziesiątki satelitów, które trafiły w burzę geomagnetyczną dzień po wystrzeleniu, w wyniku czego zostały one strącone z orbity i uległy spaleniu – donosi BBC.

Takie “burze” słoneczne są powodowane przez potężne eksplozje na powierzchni Słońca, które wyrzucają z siebie plazmę i pola magnetyczne i które mogą uderzyć w Ziemię. Firma, należąca do miliardera Elona Muska, poinformowała, że ​​zniszczonych zostało do 40 z 49 satelitów z zeszłotygodniowego startu. Miały one dołączyć do projektu Internetu satelitarnego Starlink.

Starlink to oferta Muska, która ma zapewnić szybki internet przy użyciu tysięcy satelitów na orbicie. System jest stosunkowo drogi, ale można go używać w miejscach, w których nie można wykonać połączeń przewodowych. Na przykład w Tonga, gdzie styczniowe trzęsienie ziemi przerwało podmorski kabel danych wyspy, na pobliskim Fidżi budowana jest stacja Starlink, która ma pomóc w przywróceniu dostępu.

Najnowsze 49 satelitów zostało rozmieszczonych około 210 km (130 mil) nad powierzchnią Ziemi. SpaceX poinformował, że „każdy satelita osiągnął nakazany kurs” po wysłaniu go 3 lutego. Jednak dzień później burza geomagnetyczna uderzyła w Ziemię.

Jest to ten sam rodzaj mechanizmu, który tworzy zorze polarne, ale może też mieć niebezpieczne skutki. Ta burza podgrzała atmosferę i sprawiła, że stała się ona znacząco gęstsza niż oczekiwano.

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-60317806

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!