Gospodarka Wiadomości

Ekonomiści oczekują kryzysu gospodarczego w Niemczech, który może się rozlać na całą Europę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec w przyszłym roku z 2,4 do 2,2 proc. Eksperci obawiają się, że to wraz z obecną sytuacja kryzysową we Włoszech może wywołać regres gospodarczy w Niemczech i całej Europie.

– Obecny kryzys we Włoszech może okazać się dla państw strefy euro dużo bardziej niebezpieczny niż kryzys grecki – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” ekonomista profesor Harold James.

W innej niemieckiej gazecie również pada stwierdzenie, że impas, który ma miejsce we Włoszech, może być niebezpieczny dla gospodarki Niemiec. Ekonomiczny dziennik „Handelsblatt” twierdzi, że włoski kryzys już wywarł negatywny wpływ na kondycję niemieckich banków.

– Wczorajszy rynek akcji Niemiec zamknął sesję spadkami. Cena akcji Deutsche Bank spadła o 4,5, a Commerzbank o ponad 4 proc. – informuje dziennik.

Podobnie jak OECD, również Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa obniżyła prognozy wzrostu dla Niemiec. Z 2,7 do 2,2 proc. niemieccy analitycy obniżyli przewidywany wzrost.

Jak podaje OECD, pomimo nieznacznej obniżki nadwyżka w niemieckim bilansie międzynarodowych obrotów eksportowych wyniesie w 2019 r. 7,9 proc. PKB.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!