Gospodarka Polska Wiadomości

Egipska cebula jest promowana w sklepach jako polski produkt

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl w sieci nagłośniono kolejny przypadek, w którym żywność spoza Polski oznaczana jest w sklepach jako produkty polskie. Tym razem dotyczy to BIO cebuli sprowadzonej z Egiptu. Producent oświadczył, że błędne oznaczenie to błąd ludzki.

Internauci coraz wyraźniej zwracają uwagę na nieprawidłowości przy oznaczaniu sprzedawanych w sklepach produktów zagranicznych jako polskich. Wykorzystując media społecznościowe, nagłaśniają takie przypadki. Tematem tym intensywnie zajmuje się ruch społeczno-polityczny rolników AGROunia.

W piątek w sieci nagłośniono kolejny tego rodzaju przypadek. Na profilu AGROplotek zamieszczono zdjęcie cebuli w plastikowym opakowaniu, oznaczonej naklejką „Produkt Polski”. Jednak na nalepce z informacjami na temat produktu jako kraj pochodzenia widnieje Egipt. Sprawę zaczęła też nagłaśniać AGROunia, w tym poprzez sieci społecznościowe.

Kolejna tego rodzaju sytuacja wywołała oburzenie wśród internautów. Ze względu na to, że sprawa szybko stała się głośna, odniósł się do niej producent – Eko Farma Świętokrzyska. W piątek po południu firma wyjaśniała, że „w celu zapewnienia ciągłości sprzedaży na rynku polskim warzyw ekologicznych takich jak cebula, marchew, burak (…) importuje oraz sprowadza warzywa z krajów UE, gdzie aktualnie są zbierane”. Tłumaczono, że takie oznaczenie to „błąd ludzki”, który mógł wydarzyć się w ich zakładzie lub poza nim. Zapewniono również, że incydent jest wyjaśniany. Moderatorzy profilu AGROplotek zwrócili jednak uwagę producentowi, że widniejący na etykiecie Egipt to nie kraj UE.

W nocy z piątku na sobotę Eko Farma Świętokrzyska zamieściła w komentarzu kolejne oświadczenie, w którym napisano, że opisywany produkt został wycofany ze wszystkich sklepów z powodu błędnego oznaczenia w wyniku błędu ludzkiego. „Na etykiecie powinno być rolnictwo spoza UE, sticker z polską Flagą nie powinien się znaleźć na opakowaniu. Produkt jest BIO, został przebadany. Za całą tą sytuację przepraszamy wszystkich naszych klientów” – napisał producent.

Portal kresy.pl przypomina, że minister rolnictwa Jan K. Ardanowski na początku kwietnia zapowiedział, że podpisze rozporządzenie ws. znakowania ziemniaków z Polski polską flagą w ciągu tygodnia. Stało się to dwa tygodnie później. Również przy tej okazji polityk ten mówił o planach rządu PiS ws. wystąpienia do KE ws. znakowania mięsa. Przypomnijmy, że znakowanie produktów rolno-spożywczych w sklepach flagą kraju pochodzenia było jednym z postulatów ruchu AGROunia.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!