Europa Świat Wiadomości

Edward Snowden otrzymał prawo stałego pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były pracownik CIA Edward Snowden otrzymał prawo stałego pobytu w Rosji – informuje Interfax.

Jak podał w czwartek Interfax, powołując się na adwokata Snowdena Anatolija Kuczeriena, Snowden uzyskał prawo do bezterminowego pobytu w Rosji. „Dzisiaj służby migracyjne Federacji Rosyjskiej przyznały Snowdenowi prawo pobytu w Rosji na czas nieokreślony” – powiedział prawnik Amerykanina.

Kuczerien wyjaśnił, że uzyskanie przez jego klienta prawa do stałego pobytu stało się możliwe po zmianach w ustawodawstwie migracyjnym Federacji Rosyjskiej w 2019 roku.

Adwokat zwrócił uwagę, że Snowden złożył wniosek o pobyt stały w Rosji jeszcze w kwietniu br. Jego zdaniem wniosek był rozpatrywany tak długo w związku z utrudnieniami w pracy administracji państwowej spowodowanymi pandemią koronawirusa.

Na pytanie, czy Snowden zamierza uzyskać rosyjskie obywatelstwo, Kuczerien odpowiedział, że „na razie nie ma takiej kwestii”.

Edward Snowden, były pracownik CIA, w 2013 roku wyjawił, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigiluje rozmowy telefoniczne i pocztę elektroniczną obywateli USA i innych państw na gigantyczną skalę. Ścigany przez amerykańskie organa ubiegał się o azyl w 20 państwach. Ostatecznie pozostał w Rosji, gdzie otrzymał azyl tymczasowy. Od tego czasu mieszkał w tym państwie okresowo odnawiając zezwolenie na pobyt.

Jak pisano na portalu kresy.pl, we wrześniu br. amerykański Sąd Apelacyjny orzekł, że program inwigilacyjny NSA, który ujawnił Snowden, był niezgodny z prawem.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!