Felietony

Dziwne orbity dysków protoplanetarnych w układach typu „Tatooine”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Astronomowie używający sieci radioteleskopów ALMA odkryli nietypowe geometrie orbitalne dysków protoplanetarnych wokół gwiazd podwójnych, czyli podobnych do fikcyjnego układu z planetą Tatooine z serii „Gwiezdne Wojny”. O odkryciu poinformowało amerykańskie National Radio Astronomy Observatory (NRAO).

W ostatnich trzech dekadach odkryto tysiące planet pozasłonecznych. Niektóre z nich w układach gwiazd podwójnych, czyli takich, w których planety mają na niebie dwa słońca, niczym fikcyjna planeta z filmów „Gwiezdne Wojny”, rodzinny dom Luke’a Skywalkera.

Wiadomo, że planety powstają w dyskach protoplanetarnych – obszarach gazu i pyłu wokół młodej gwiazdy. Większość dysków, jakie do tej pory zbadano, występuje w systemach z jedną gwiazdą.

Naukowcy przeanalizowali dane z sieci radioteleskopów ALMA dotyczące 19 dysków protoplanetanych w układach podwójnych gwiazd. Ku swojemu zaskoczeniu badacze odkryli, że stopień zgodności, w jakim orbity gwiazd podwójnych i ich dyski są do siebie ustawione, bardzo mocno zależy od okresu orbitalnego gwiazd. Im krótszy okres orbitalny układu podwójnego, tym większa szansa, że dysk będzie ustawiony zgodnie z orbitami gwiazd. Z kolei gwiazdy podwójne o okresach dłuższych niż miesiąc zazwyczaj mają dyski ustawione inaczej (nie współosiowo).

Dodatkowo naukowcy porównali obserwacje z ALMA z innym zestawem danych: kilkunastoma planetami w układach podwójnych odkrytymi przez pracujący w kosmosie teleskop Keplera. Ian Czekala, astronom z University of California w Berkeley (USA), tłumaczy, iż widać wyraźne nakładanie się małych dysków wokół zwartych układów podwójnych oraz planet wokół gwiazd podwójnych znanych z misji Kepler. Przy czym ze względu na długość trwania podstawowej fazy misji Kepler, naukowcy mogli odkryć jedynie planety w układach podwójnych z okresami obiegu gwiazd do 40 dni. Wszystkie orbity planet w tych przypadkach były skierowane zgodnie z orbitami gwiazd.

Zagadką było czy istnieją systemy podwójne, w których orbity planet nie są ustawione zgodnie z orbitami gwiazd, które mogły pozostać niewykryte przez misję Kepler. Dzięki danym z ALMA wiadomo, że raczej nie ma dużej populacji tego rodzaju układów, gdyż dyski wokół ciasnych gwiazd podwójnych zazwyczaj należą do pierwszej kategorii (o ustawieniu zgodnym z orbitami gwiazd).

ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, to sieć 66 radioteleskopów rozmieszczonych na płaskowyżu Chajnantor w Chile. Jest to globalny projekt prowadzony wspólnie przez Europę, Amerykę Północną i Azję Wschodnią. Europa jest reprezentowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy Polska.

Więcej na ten temat:
https://public.nrao.edu/news/the-strange-orbits-of-tatooine-planetary-disks/ https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/ab287b

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!