Polska Wiadomości

Dziś mija rocznica śmierci Ryszarda Siwca, który podpalił się w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 roku w Dębicy. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był flistrem korporacji akademickiej Promethea, a podczas II wojny światowej żołnierzem AK Po wojnie nie chciał pracować w szkolnictwie, gdyż wiązałoby to się z pracą na rzecz indoktrynacji dzieci i młodzieży w duchu komunistycznej propagandy. Został więc księgowym, a na życie dorabiał także hodowlą kur i uprawą ogrodu. Miał pięcioro dzieci.

W 1968 roku wojska Układu Warszawskiego dokonały inwazji na Czechosłowację (tzw. Operacja Dunaj), rozpoczętej 20 sierpnia tegoż roku. Przez lata Siwiec na domowej maszynie powielał ulotki. Zawsze podpisywał je pseudonimem Jan Polak. Inspirując się samospaleniami buddyjskich mnichów w Wietnamie postanowił w jakiś sposób wstrząsnąć swoimi rodakami. Wybrał idealne do tego miejsce – Stadion X-lecia na którym 8 września miały odbywać się Dożynki z udziałem władz państwowych, dyplomatów i 100 tys. publiczności. Siwiec oblał się łatwopalną cieczą (rozpuszczalnikiem lub benzyną). Próbowano go gasić. Zmarł od rozległych poparzeń 12 września 1968 roku. Miał 59 lat.

Źródło: wmeritum.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!