Gospodarka Wiadomości

Dziś 24 armatohaubice „Krab” trafią do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś Huta Stalowa Wola dostarczy 11. Mazurskiemu Pułkowi Artylerii 24 nowe armatohaubice „Krab” – informuje Telewizja Republika. Stworzą one pierwszy z czterech dywizjonów wyposażonych w ten model sprzętu. Dostarczenie „Krabów” to pierwszy etap realizacji kontraktu zawartego między armią a Polską Grupą Zbrojeniową w grudniu 2016 r.

– Dziś PGZ, a konkretnie Huta Stalowa Wola, dostarczy armatohaubice Krab dla jednostki w Węgorzewie. To realizacja największego, podpisanego w grudniu 2016 r., kontraktu zbrojeniowego lokowanego w polskim zakładach o wartości 4,6 mld. Mamy już pierwsze jego efekty – powiedział w TV Republika Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kontrakt zakłada dostarczenie armii 96 armatohaubic „Krab”, które stworzą cztery dywizjony. Pierwszy dywizjon, złożony z 24 „Krabów”, trafi dziś do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

– Armatohaubice Krab to jeden z najnowocześniejszych tego typu sprzętów na świecie – mówił Wojnicz. – To bardzo istotne wydarzenie z perspektywy PGZ i Wojska Polskiego, bo zwiększa możliwości obronne WP. To sprzęt bardzo chwalony przez żołnierzy i dobrze dostosowany do żołnierza. Dotychczasowy zasięg sprzętu tego typu w Wojsku Polskim to 20 km, natomiast zasięg Kraba wynosi 40 km – dodał.

Warto zaznaczyć, że “Krab” to sprzęt niemal w całości polskiej produkcji, za wyjątkiem luf, jednak one także niedługo staną się produkcją Huty Stalowa Wola. – Huta jest w trakcie budowy lufowni i wówczas zakład będzie miał pierwszy raz w historii możliwość produkcji luf kalibru 155 mm. Wszystkie prace realizowane nad Krabami będą realizowane w Polsce. Każda złotówka lokowana w Polsce będzie dużą korzyścią – zaznacza prezes PGZ.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!